Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Eğitim Okulları Meslek Edinme Atölyeleri Açılış Töreni Yapıldı

  Özel Eğitimi İyileştirme Projesi kapsamında yapılan özel eğitim okulları meslek edinme atölyeleri açılış töreni Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. İsmet KÖKSAL, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk YELKENCİ, Eyüp Kaymakamı Sayın Abdullah DÖLEK ve Eyüp Belediye Başkanı Sayın Remzi AYDIN´ın katılımıyla Eyüp’teki Ahmet Edip Önder Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.
Özel Eğitim Okulları Meslek Edinme Atölyeleri Açılış Töreni Yapıldı

Törende konuşan Bakan Yardımcımız ERDEM,  Özel Eğitimi İyileştirme Projesi ile 3 yılda özel eğitim okullarının fiziki alt yapılarını güçlendireceğimizi, derslikleri gerekli araç-gereçlerle donatacağımızı, meslek edinme atölyeleri ile özel eğitim ve destek eğitim sınıflarını standart hâle getireceğimizi, eğitimde 2023 hedeflerine ulaşacağımızı söyledi.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki eğitim ve beceri kazanmaları amacıyla bakanlık tarafından özel eğitim ve mesleki eğitim merkezleri ve özel eğitim iş uygulama merkezlerinin açıldığını anlatan Erdem, şunları kaydetti: 

         "Ülkemiz genelinde 141 özel eğitim mesleki eğitim merkezi bulunmaktadır. Bu okullarda şu anda 12 bin 103 öğrenci eğitim almaktadır. Bu merkezlerde öğrencilerimizin, temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla eğitim verilmektedir. ´Özel Eğitimi İyileştirme Projesi", özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere verdiğimiz önemin en güzel örneklerinden biridir. 2016 yılında 100 atölyenin yapımı tamamlanmış, 2017 yılı sonunda atölyelerin sayısının 250´ye çıkarılması amaçlanmaktadır. Ayrıca Bakanlığımız ve Türkiye İş Kurumu arasında öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını artırmak, zorunlu eğitimi tamamlamış özel eğitim ihtiyacı olan bireylere iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırmak amacıyla protokol imzalanacağını belirtti. 

         Genel Müdürümüz Celil GÜNGÖR ise hedefimizde 428 atölyeyi bitirmek olduğunu ancak son aşamada elimize geçen imkânlarla sayıyı 600´e çıkardığımız bilgisini paylaşarak, şunları aktardı: 

            “Özel eğitim mesleki eğitim merkezlerimizde aldıkları eğitimlerle özel eğitimli öğrencilerimiz bazı iş çevrelerinde istihdam edilebiliyorlardı. Ancak bu da çok sınırlıydı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve Türkiye İl Kurumu Genel Müdürlüğümüz ile bir protokol imzalayacağız. İŞKUR ile yapacağımız bu iş birliği sayesinde artık özel eğitim öğrencilerimiz de serbest ve normal iş gücü piyasasına normal bir birey gibi girmiş olacak. Bu bizim için büyük bir mutluluk kaynağıdır."

            Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü İsmet KÖKSAL, İŞKUR´un istihdama en fazla katkı sağlayan kurum olduğunu belirterek "Bu proje sadece istihdam odaklı değil manevi yönü de olan bir projedir. 2014´ten beri 600 projede engellilerimizle aktif olarak çalışmaktayız. Bir kısım engellimizi işveren bir kısım engellimizi de kalifiye eleman olarak yerleştirdik." diye konuştu.

            Konuşmaların ardından İŞKUR ve Bakanlığımız arasında özel eğitim gören çocukların mezun olduktan sonra istihdam olanaklarını artırmak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

05-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-201705-05-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.