Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

TÜBİTAK’la Zekâ Ölçeği Geliştirme Toplantısı Yapıldı

TÜBİTAK’la Zekâ Ölçeği Geliştirme Toplantısı Yapıldı

     3-23 yaş aralığındaki bireylerin zihinsel beceri ve yeteneklerini belirlemeye yönelik, bilgisayar ortamında bireye uyarlanmış (Computerized Adaptive Test) psikolojik ölçme aracı geliştirmeye yönelik revizyon çalışmalarının ve projenin gelişim ve yürütme aşamasının değerlendirilmesi amacıyla Genel Müdürümüz Celil GÜNGÖR başkanlığında 17.01.2017 tarihinde yapılan toplantıya proje paydaşlarından Ankara Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve TÜBİTAK temsilcileri katıldı.

 

      Proje yöneticilerinden Doğuş Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sirel KARAKAŞ yapılan çalışmanın ülkemiz için önemini vurgulayarak Milli Eğitim Bakanlığı´nın bu işe öncülük etmesinin vizyoner bir yaklaşım olduğunu, çalışmanın büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini vurgulayarak oluşturulan testin bu anlamda ilk olduğunu, Türkiye´nin artık zeka testi konusunda dışa bağımlılıktan kurtularak, özgün, ihtiyaçlarına cevap verebilen çok kapsamlı bir teste kavuşacağını belirtti.

 

     Genel Müdürümüz Celil GÜNGÖR de yaptığı konuşmada; "Uzun bir süredir bu konudaki ihtiyaca vurgu yaptım, Türkiye´de 100 yıllık bir eğitim geleneği olan psikoloji camiası bu konuda çok geç kaldı ancak sizler bizim bu çağrımıza cevap verdiniz. Bu çalışma Genel Müdürlüğümüzün önem verdiği, 2017 planlarımızın temelinde yer alan, ülkemizin geleceği için çok önemli bir çalışma olacak. Ülkemiz artık çağın ihtiyaçlarına uygun, geçerliliği ve güvenirliği sağlanmış, uluslararası standartlarda, dünyadaki çok az çalışmadan birisine sahip olacak. Bu amaçla çok zor bir yola çıktık ancak güçlü bir ekip ve özverili bir çalışma ile tüm zorlukların üstesinden geleceğiz." diyerek sözlerini tamamladı.

 

      Yapılan değişiklik teklifleri görüşülüp, proje paydaşları tarafından proje süresince iş birliğinin devamlılığı konusunda fikir birliğine varılarak toplantı sona erdi.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.