Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu Engelli Öğrencilerimize Tablet Dağıttı

Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu ile birlikte Ankara Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Okulu’nda, “Üçüncü El Projesi“ kapsamında öğrencilerimize tablet ve cihaz dağıttı.
Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu Engelli Öğrencilerimize Tablet Dağıttı

Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Sema Ramazanoğlu, Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Ortaokulu´ndaki tablet dağıtımı için düzenlenen törende, engelli öğrencilerden oluşan mehter takımının gösterisiyle karşılandı. Büyük beğeni toplayan gösterinin ardından Bakan Avcı ve Bakan Ramazanoğlu, çocukları kutlayarak, onlarla bir süre sohbet etti. Daha sonra, "TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı" kapsamında Türkiye´de ilk kez engelli öğrencilerin katılımıyla düzenlenen proje sergisini gezen Bakan Avcı ile Ramazanoğlu, "Üçüncü El Projesi" kapsamında 38 engelli öğrenciye tablet dağıttı.

 

“Öğrenciler engel durumlarına göre çene, kol hareketi ve sesle bilgisayarı yönlendirebilecek”

Törenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Avcı, okulda normal bilgisayar ve cihazları kullanamayan öğrenciler için engel durumlarına göre çene, kol hareketi, ses ve hatta nefesle yönlendirilebilir bilgisayarlar ve aparatlar bulunduğunu söyledi. Okuldaki öğrencilerin bu araçlarla, hiçbir engeli olmayan arkadaşları gibi kendilerine göre tasarlanmış bilgisayarları kullanabildiğine dikkati çeken Bakan Avcı, "Bu okulun öğrencileri ilk defa TÜBİTAK yarışmasında yaptıkları çalışmalarla derece aldılar. Dolayısıyla bu okulda bundan sonra da çok güzel projeler gelişecek." dedi.

 

“Stephen Hawking köşesi açacağız”

Okula ilişkin planladıkları yenilikler hakkında da bilgi veren Bakan Avcı, "Okulumuzda uygun bir yerde Stephen Hawking köşesi açacağız. Çocuklarımıza rol model olarak ünlü fizikçiyi göstererek, ´Bakın değişik engeller sizin bilimde, sanatta farklı şeyler geliştirmenize engel olmuyor´ diyeceğiz. Bu projenin amacı da bir anlamda öğrencilerimize bu öz güveni kazandırmak. Zaten kazanmış durumdalar." ifadelerini kullandı.

 

"Çocuklarımızın mutlu, huzurlu ve verimli bir hayatları olacak"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da bütün çocukları eşit şartlara getirmek ve onların eşit imkanlardan yararlanmasını sağlamak için engel tanımadıklarını dile getirdi. Bu kapsamda teknolojinin sunduğu bütün imkanları çocuklar için kullandıklarını vurgulayan Ramazanoğlu, "Bir baş hareketi, bir nefes, bir ses, hatta elinin, kolunun hareketiyle bile bilgisayar kullanabiliyor, böylece birçok proje üretebiliyorlar. Ümit ediyorum ki bundan sonra burada çocuklarımızın hayatlarındaki engellerin daha az olduğu, mutlu, huzurlu ve verimli bir hayatları olacak. Biz de Bakanlık olarak bu konuda dünyadaki gelişmeleri takip edip, diğer bakanlıklarla iş birliği içinde bu imkanları çocuklarımıza sunma gayreti içindeyiz." diye konuştu.

 

Ellerini ve kollarını kullanamayan öğrencilerin baş ve göz hareketleriyle yönlendirebilecekleri tablet ve cihazlardan oluşan "Üçüncü El Projesi" kapsamında Türkiye genelinde toplamda 1000 engelli öğrenciye tablet dağıtıldı.  

05-05-2016 05-05-2016

05-05-2016 05-05-2016

04-05-2016 05-05-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.