Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Mesleki Eğitim Programları Yayımlandı

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Mesleki Eğitim Programları Yayımlandı

Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için 3, görme engelli öğrenciler için 2 olmak üzere toplam 5 meslek alanına ait modül programlar Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere gerekli bilgi, beceri ile birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak eğitim sistemimizin genel amaçlarından birisidir. Bu kapsamda özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim gördüğü okullardan biriside Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu)’dir. Ortaöğretim kademesinde yer alan Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinde bireylere mesleki eğitimin yanı sıra akademik becerilerin kazandırılması da hedeflenmektedir.

Bu kapsamda hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için 10 meslek alanı ve mesleki gelişim alanına ait 4 modül hazırlanarak 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya konulmuştur. Çalışmaların devamında 5 meslek alanına ait program daha hazırlanmış ve 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya konulmuştur. Daha sonraki çalışmalarda “Giyim Üretim Teknolojisi’’“Büro Yönetimi’’ ve Bilişim Teknolojileri’ alanlarına ait programlar hazırlanmış olup 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya konulacaktır. Böylece hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için toplam 18 meslek alanında eğitim verilecektir.

Bu kapsamda hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler için yeni hazırlanan 3 meslek alanlarının amacı şu şekildedir:

Giyim Üretim Teknolojisi: Bu alanda öğrencilere; kesim elemanı yardımcısı, düz dikiş makine elemanı, overlok elemanı, ütü elemanı, reçme dikiş elemanı, ilik otomatı elemanı, düğme otomatı elemanı, temel dikiş işlemleri uygulama elemanı, tişört dikim elemanı, çocuk elbisesi dikim elemanı, giyim aksesuarı dikim elemanı, deri kesim, elemanı yardımcısı, deri dikiş makine elemanı, ayakçı, deri yelek dikim elemanı, el dikiş elemanı, temel etek dikim elemanı ve erkek pantolon dikim elemanı yeterliliklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Büro Yönetimi: Bu alanda öğrencilere; temel düzeyde klavye kullanıcısı, temel düzeyde kelime işlemci kullanıcısı, temel düzeyde elektronik tablo kullanıcısı, temel düzeyde sunu programı kullanıcısı, büro görevlisi yardımcısı, telefon görevlisi, dosyalayıcı, arşivleme yardımcısı ve danışma görevlisiyeterliliklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Bilişim Teknolojileri: Bu alanda öğrencilere; bilgisayar montaj elemanı, bilgisayar kullanıcısı, bilgisayar teknik servisi elemanı yardımcısı ve web tasarım elemanı yardımcısı yeterliliklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Ayrıca  Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezlerinde görme engelli öğrenciler için ilk defa iki meslek alanına ait “El Sanatları” ile “Yiyecek İçecek Hizmetleri” programı hazırlanmıştır. Ayrıca “İş Eğitimi ve Meslek Ahlakı’’dersi çerçeve programı ile “Mesleki Gelişim” modülleri hazırlanmış olup 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya konulacaktır. Bu alanların uygulamaya konulmasıyla görme engelli öğrencilerin devam ettiği özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde önemli bir ihtiyaca cevap verilmiş olacaktır.

Görme engelli öğrenciler için yeni hazırlanan 2 meslek alanlarının amacı şu şekildedir.

Yiyecek İçecek Hizmetleri: Bu alanda öğrencilere; hamur hazırlayıcı, kurabiyeci, gözlemeci, ekmekçi, simitçi, pideci, erişte hazırlayıcı, servis ön hazırlık yardım elemanı, soğuk içecek hazırlayıcısı, oda servis ofisi yardımcı elemanı, elde bulaşık yıkayıcı ve makinede bulaşık yıkama hazırlayıcı yeterliliklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

El Sanatları Teknolojisi: Bu alanda öğrencilere; dokuma ipleri boyacısı, kilim dokumacı, mekikli dokumacı, makrome örgücüsü, tığ örgücüsü, şiş örgücüsü, bitki örgücüsü, davul derisinden ürün hazırlayıcı, keçeden ürün hazırlayıcı, prototip ürün hazırlayıcı ve takı yapımcısı yeterliliklerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Hazırlanan programlar, ülkemizde engelliler adına mesleki eğitim alanında yapılan sistematik ve meslekî yeterliklere sahip meslek elemanları yetiştirmeyi amaçlayan ilk program olması ve ülke genelinde bir standart oluşturması yönüyle büyük önem arz etmektedir. 

 

Kurul Kararı (Görme Engelliler)  indirmek için tıklayınız.

Kurul Kararı (Hafif Düzeyde Zihinsel Engelliler) indirmek için tıklayınız. 

 

 

Hafif Düzeyde Zihinsel Yetersizliği Olan Öğrenciler İçin Hazırlanan Meslek Alanları

İş Eğitimi ve Meslek Ahlakı Dersi Öğretim Programını indirmek için tıklayınız.

-Giyim Üretim Teknolojisi Alanı Modül Bilgi sayfaları için tıklayınız.

-Büro Yönetimi Alanı Modül Bilgi sayfaları için tıklayınız.

-Bilişim Teknolojileri Alanı Modül Bilgi sayfaları için tıklayınız.


Görme Engelli Öğrenciler İçin Hazırlanan Meslek Alanları

İş Eğitimi ve Meslek Ahlakı Dersi Öğretim Programını indirmek için tıklayınız.

Mesleki Gelişim Modüllerini indirmek için tıklayınız.

-Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Modül Bilgi sayfaları için tıklayınız.

-El Sanatları Teknolojisi Alanı Modül Bilgi sayfaları için tıklayınız.

 

 

 

    

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.