Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

TEOG Tercihleri İçin Danışmanlık Hizmeti Başladı.

TEOG Tercihleri İçin Danışmanlık Hizmeti Başladı.

Bakanlığımız, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yerleştirme puanlarını yarın açıklayacak. Puanların açıklanmasının ardından, 6-16 Temmuz´daki tercih döneminde, öğrencilere ve velilere danışmanlık hizmeti verilecek. 

Genel Müdürümüz Celil Güngör, TEOG sistemine ilişkin öğrencilerle yaptıkları geniş kapsamlı toplantılarda, öğrencilerin tercih döneminde kapsamlı rehberlik ve danışmanlık hizmeti alma taleplerinin bulunduğunun tespit edildiğini belirtti. Bu talebi dikkate alarak, 81 ilde tercih danışmanlığı komisyonlarının oluşturulması için çalışmalara başlandığını anlatan Genel Müdürümüz, komisyonların tüm Türkiye genelinde kurulacağını ve bu yönüyle ilk olacağını söyledi.

Komisyonlarda verilecek danışmanlık eğitimi için şubat ayında 100 formatör öğretmenin yetiştirildiğini, bu öğretmenlerin de 12 bin 899 rehber öğretmene eğitim verdiğini ifade eden  Genel Müdürümüz şu bilgileri verdi:

"Mayısta illere yazı göndererek, illerde tercih döneminde hizmet verecek komisyonlar oluşturmalarını istedik. Bu kapsamda, Türkiye çapında 2 bin 51 komisyon oluşturuldu. Bu komisyonlarda, öğrencilerimize tercih dönemi olan 6-16 Temmuz´da danışmanlık hizmeti verecek 7 bin 328 öğretmen görevlendirildi."

Komisyonların mesai saatlerinde çalışacağını dile getiren Genel Müdürümüz, ulaşımı zor olan yerlerde de mobil komisyonların oluşturulacağını kaydetti.

Komisyonlarda, öğrencilere ve velilere yönelik rehberlik hizmeti verileceğini bildiren Genel Müdürümüz Celil Güngör, "Komisyonlar, tercih yapılacak okulların fiziki koşulları, ulaşımı, yüzdelik dilimi gibi bilgiler konusunda yardımcı olacaklar. Bu komisyonlar, ayrıca öğrencinin kendini tanıması, becerilerini fark etmesi, bir üst eğitim olan üniversiteden beklentilerini, tercihi yapılacak okulun mezuniyet sonrası istihdam ilişkilerini, okulun yakın ve uzak çevresini, öğrencinin lise sonrası hedeflerinin belirlenmesi konusunda rehberlik hizmeti verecek" şeklinde konuştu.

TEOG tercih takvimi
      
          Bakanlığımızın tercih ve yerleştirme süreciyle ilgili takvimine göre, tercihlere esas kontenjan tabloları ile 8’inci sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) yarın ilan edilecek. TEOG kapsamında yapılan merkezi sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz´da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz´da yapılacak.
      
          Öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz´da tercihleri alınacak.
      
          Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos´ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.