Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

MESLEKİ ÖZEL EĞİTİM MÜKEMMELİYET MERKEZLERİ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞTAY AÇILIŞI KONYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MESLEKİ ÖZEL EĞİTİM MÜKEMMELİYET MERKEZLERİ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞTAY AÇILIŞI KONYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

UNICEF'in finansal desteği ve Genel Müdürlüğümüzün koordinesinde özellikle 6 Şubat 2023 tarihinde depremden etkilenen 11 il öncelikli olmak üzere ortaöğretim kademesinde mesleki eğitim veren özel eğitim okullarının kurumsal kapasitesini geliştirerek, özel eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak amacıyla "Özel Eğitimde Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi" yürütülmektedir.

Özellikle 6 Şubat 2023 tarihinde depremden etkilenen 11 il öncelikli olmak üzere özel eğitim meslek okulları ile özel eğitim meslek liseleri öğrencileri, öğretmenleri, idarecileri, velileri ve mesleki sektör temsilcileri projenin hedef gruplarıdır.

Proje kapsamında ilgili kurum ve kuruluşların işbirliğiyle ortaöğretim kademesinde mesleki eğitim veren özel eğitim okullarının kurumsal kapasitelerini artırmak ve okul sektör işbirliğini desteklemek amacıyla, akademisyenler tarafından Erasmus+ Mesleki Eğitim Mükemmeliyet Merkezleri standartlarına uygun "Mesleki Özel Eğitim Mükemmeliyet Merkezi Modeli" hazırlanmıştır. Özel eğitim alanında dünyada bir ilk olan model Malatya Yeşilyurt Turgut Özal Özel Eğitim Meslek Okulu ve Gaziantep Şahinbey Karataş Özel Eğitim Meslek Okulu bünyesinde "Mesleki Özel Eğitim Mükemmeliyet Merkezi" (MÖZEM) olarak kurulmuştur.

Proje ile MÖZEM'lerin pilot uygulamalarından elde edilen veriler ışığında her coğrafi bölgede bir adet olmak üzere sayılarının artırılması planlanarak aşağıda isimleri verilen okulları temsilen okul müdürleri ve ilgili öğretmenleri 12-14 Şubat 2024 tarihli çalışmaya katılım sağladı. 

- Marmara Bölgesi - Bursa Yıldırım Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Meslek Okulu

- İç Anadolu Bölgesi - Konya Selçuk Özel Eğitim Meslek Okulu

- Akdeniz Bölgesi - Antalya Konyaaltı Dr. Günseli Dr. Bülent Akınsal Özel Eğitim Meslek Okulu

- Karadeniz Bölgesi - Çorum Merkez Anadolu Özel Eğitim Meslek Okulu

- Ege Bölgesi - Kütahya Bahattin Çini Özel Eğitim Meslek Okulu

- Doğu Anadolu Bölgesi - Malatya Yeşilyurt Turgut Özal Özel Eğitim Meslek Okulu (pilot uygulama yapılan okul)

- Güneydoğu Anadolu Bölgesi - Gaziantep Şahinbey Karataş Özel Eğitim Meslek Okulu (pilot uygulama yapılan okul)

Çalıştayın ilk günü Konya İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat YİĞİT ile Özel Eğitim ve Kaynaştırma Daire Başkanlığı Şube Müdürümüz Sayın Mehmet Ali ERDUR'un açılış konuşmaları akabinde UNICEF Türkiye Temsilcilerinin çocuk hakları, dünyada ve ülkemizde eğitime erişim, eğitimde fırsat eşitliği ile okullaşma oranının bölgesel dağılımları, eğitim öğretimde hak temelli yaklaşım konuları gündeme alındı.

Prof. Dr. Sayın Cevriye ERGÜL, Sayın Doç. Dr. Meral Çilem ÖKCÜN AKÇAMUŞ ve Sayın Doç. Dr. Murat DOĞAN'ın model içeriği hakkındaki bilgilendirmeleri ile devam etti. Kurulumu gerçekleştirilen MÖZEM'lerin yaşanan süreçte elde ettikleri deneyimler ile model bileşenleri dâhilinde yürüttükleri faaliyetler yeni kurulumu yapılması planlanan okullara aktarılırken; yeni kurulumu planlanan okulların da stratejik planları dâhilinde fiziki ve kurumsal kapasiteleri diğer paydaş okullara aktarıldı. 

Modeli uygulamada elde edilen deneyimler, bölgesel sektörel farklılıklar, özel eğitim ile mesleki eğitimde bilimsel veriler, çocuk hakları ve dezavantajlı gençlerin toplumsal entegrasyonları içerikleri dâhilinde çalışmalar üç gün boyunca devam edecek. 

MÖZEM'lerin kurulumlarının üç ay içerisinde tamamlanması ön görülürken merkezlerin modelin bileşenleri dâhilinde özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin üretici vatandaş olarak toplumda yer almalarında bölgesel potansiyelleri değerlendirerek katkı sağlamaları, öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini çağın gereklerince artırmaları, AR-GE çalışmaları yapmaları ve özel eğitimde mesleki eğitimin niteliğini bir adım daha öteye taşımaları planlanmaktadır.

12-02-202412-02-202412-02-202412-02-202412-02-202412-02-202412-02-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.