Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA "DEĞİŞEN BEN" GRUP MÜDAHALE PROGRAMLARININ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA

Bakanlığımız davranışsal bağımlılıkla mücadele kapsamında, önleyici çalışmalara katılan ancak problemli internet kullanımı devam eden ortaokul ve lise öğrencilerinin tespit edilerek grup müdahale programına katılmalarını ve aynı zamanda okul-aile-toplum ekseninde ilgili kurum/kuruluşlarla iş birliği içerisinde sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerden yararlanmalarını amaçlamaktadır.


Bu kapsamda okullarımızda davranışsal bağımlılıklara karşı birincil önleyici çalışmalara katılmış ancak problemli internet kullanımı devam eden ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik grup müdahale programları hazırlanmıştır. Grup müdahale programlarının yanı sıra öğrencilere yardımcı olmaları amacıyla öğretmenler ve veliler için de destek programları oluşturulmuştur.
2022 yılında başlayan eğitimler, 2023 yılında belirlenen takvim doğrultusunda yürütülmeye devam ediyor. Bu doğrultuda 8 -12 Mayıs 2023 tarihleri arasında "Davranışsal Bağımlılıkları Önlemeye Yönelik Grupla Psikolojik Danışma Uygulayıcı Eğitimi Kursu" farklı illerden ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen 65 rehber öğretmen/psikolojik danışmanın katılımı ile Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde düzenlenmiştir.


Hafta boyunca devam eden kursta eğitim görevlisi olarak Anadolu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Aydoğan Aykut Ceyhan, Prof. Dr. Esra Ceyhan ve Dr. Öğr. Üyesi Ferhat Bayoğlu ile programın pilot uygulamasını tamamlayan psikolojik danışmanlar grup çalışmalarını yürütmüşlerdir.

Yoğun geçen programın kapanışı Arge ve Projeler Daire Başkanı Sayın Fatih Paça' nın katılımı ile gerçekleştirildi. Ortaokul ve lise öğrencilerinin problemli internet kullanımlarını önlemeye yönelik hazırlanan "Değişen Ben" Grup müdahale programlarının Bakanlığın titiz çalışmaları sonrasında hazırlanan özgün bir programı olduğuna dikkat çekti. Bu hizmetiçi eğitimin bağımlılıkla mücadelede önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Paça, rehber öğretmen/psikolojik danışmanların okul uygulamaları ile fark yaratacaklarından emin olduğunu belirtti.


Söz konusu eğitimler 2023 yılının Haziran ve Eylül aylarında planlanan takvim doğrultusunda düzenlenerek yaygınlaştırma çalışmalarına devam edilecektir.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA DEĞİŞEN BEN  GRUP MÜDAHALE PROGRAMLARININ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA DEĞİŞEN BEN  GRUP MÜDAHALE PROGRAMLARININ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA DEĞİŞEN BEN  GRUP MÜDAHALE PROGRAMLARININ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA DEĞİŞEN BEN  GRUP MÜDAHALE PROGRAMLARININ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA DEĞİŞEN BEN  GRUP MÜDAHALE PROGRAMLARININ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.