Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

PSİKOSOSYAL DESTEK HİZMETLERİ İÇERİKLERİ YAYINDA

Zorlayıcı yaşantıların ardından öğrencilerin tepkilerini normalleştirmek ve psikolojik sağlamlıklarını artırmak, öğretmen ve velilerimizin çocuklarımıza yaklaşımlarında yol gösterici olmak amacıyla psikososyal destek hizmetleri kapsamında hazırlanan içerikler erişilebilir hâle getirildi.
PSİKOSOSYAL DESTEK HİZMETLERİ İÇERİKLERİ YAYINDA

Psikolojik İlk Yardım (PİY) Bilgilendirme, Psikolojik İlk Yardım (PİY) Kuramsal Bilgi, Psikolojik İlk Yardım (PİY)  Uygulama Örnekleri ve Travmatik Yaşam Olayları ve Ailede Psikolojik Sağlamlık videoları EBA'ya yüklenmiştir.

Travmatik Yaşam Olayları Sonrası İyileştirici Hikayeler'den;

 • "Gizemli Benekler"
 • "Beneklerini Kaybeden Sarı"
 • ''Bulutun Fidanları"
 • ''Üzgün Benekler"
 • "Neşeli Dere"
 • "Oyuncak Moli Sallanıyor"
 • "Semir'in Şifalı Ormanı"
 • "Kırmızı Gözlü Bulutlar"
 • "Sallanan Karınca Yuvası"
 • "Gezgin Hapşırık Tozlu"nun video hikâyesi olmak üzere 10 video hikâye sisteme yüklenmiştir.

Öğrencilerimiz için psikososyal destek hizmetleri kapsamında azim, dayanıklılık, cesaret, güç, yardımseverlik gibi temaları işleyen ve psikolojik sağlamlığı artıran: Siyah Kule, Çelebi'nin Bisikleti, Yel Değirmeni ve Rüzgar Gülleri, Sarı Kuyruk, Renkli Mantar Ormanı, Kalem Kutusu Kardeşliği, Işıltını Keşfet, İgi ve Yansıma Ormanı, Galaksiler Arası Yardım Çağrısı, Çekirdekten Ağaç Ağaçtan Çekirdek, Beyaz Duvar, "Ağlayan Bebek, Bambus Arıları ve Süper Güçlerim" olmak üzere 12 adet hikâye kitabı, flipbook formatına dönüştürülerek etkileşimli kitap hâline getirilmiştir.

Öğretmen ve velilerimiz için psikososyal destek kapsamında hazırlanan Travma Öğretmen Kılavuzu ve Travma Veli Kılavuz kitaplar da EBA sistemine yüklenmiştir.

Hikâye kitapları, görme yetersizliğinden etkilemiş öğrencilerimiz için ses dosyaları (mp3) olarak hazırlanmış ve Siyah Kule, Çelebi'nin Bisikleti, Yel Değirmeni ve Rüzgar Gülleri, Sarı Kuyruk, Renkli Mantar Ormanı, Kalem Kutusu Kardeşliği, Işıltını Keşfet, İgi ve Yansıma Ormanı, Galaksiler Arası Yardım Çağrısı, Çekirdekten Ağaç Ağaçtan Çekirdek, Beyaz Duvar, "Ağlayan Bebek, Bambus Arıları ve Süper Güçlerim" kitapları erişime açılmıştır.

Hazırlanan içeriklere Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Hızlı Erişim Psikososyal Destek Hizmetleri veya Kütüphane sekmesinden ulaşabilirsiniz.

PSİKOSOSYAL DESTEK HİZMETLERİ İÇERİKLERİ YAYINDAPSİKOSOSYAL DESTEK HİZMETLERİ İÇERİKLERİ YAYINDAPSİKOSOSYAL DESTEK HİZMETLERİ İÇERİKLERİ YAYINDAPSİKOSOSYAL DESTEK HİZMETLERİ İÇERİKLERİ YAYINDAPSİKOSOSYAL DESTEK HİZMETLERİ İÇERİKLERİ YAYINDA

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.