Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER: BAKANLIĞIN 10 İLDEKİ TÜM KAPASİTELERİ AKTİF OLARAK KULLANILIYOR

  Deprem bölgesindeki çalışmalarını sürdüren Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Bakanlığın depremden etkilenen 10 ildeki tüm kapasitelerini aktif olarak kullandığını bildirdi.
BAKANIMIZ SAYIN MAHMUT ÖZER: BAKANLIĞIN 10 İLDEKİ TÜM KAPASİTELERİ AKTİF OLARAK KULLANILIYOR

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Malatya'da Hal Şube Müdürlüğünde düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı. Burada Anadolu Ajansına açıklamalarda bulunan Bakanımız Sayın Mahmut Özer, bakanlığın 10 ildeki kapasitesinin tamamını vatandaşların hizmetinde aktif olarak kullandıklarını ifade etti.  

Depremden etkilenen vatandaşların barınma ve yemek ihtiyaçları için de seferber olduklarını dile getiren Sayın Özer, "Şu anda Millî Eğitim Bakanlığımızın okullar, öğretmenevleri, uygulama otelleri ve tüm konaklama imkânının olabildiği her mekânda yaklaşık 251 bin vatandaşımıza ev sahipliği yapıyoruz. Mesleki eğitim uygulama otellerinin özellikle yiyecek içecekle ilgili bölümlerinde ciddi bir üretim kapasitesi var. Öğretmenevlerinde de aynı şekilde... Şu anda Türkiye'de 10 ilimizde günlük 372 bin sıcak yemek verebilme kapasitesine ulaştık. Her geçen gün de bu kapasiteyi artırıyoruz. Yani günlük 372 bin vatandaşımıza sıcak yemek veriyoruz." diye konuştu.  

Meslek liselerindeki 24 seyyar mutfağın depremden etkilenen 10 ile dağıtıldığını kaydeden Sayın Özer, Bakanlık olarak yaklaşık 500 bin kişiye sıcak yemek ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.  

Bakanımız Sayın Mahmut Özer: "2 bin 500 öğretmen sahada görev yapıyor"

Millî Eğitim Bakanlığının, İçişleri Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı ile birlikte devam ettirdiği arama kurtarma işbirliğine değinen Sayın Özer, "Yaklaşık 2 bin 500 öğretmenimiz gönüllü bir şekilde bu eğitimlerini tamamladı ve şu anda bölgeye intikal ettiler." bilgisini paylaştı. Özer, bu anlamda örnek vererek Malatya'da 660 öğretmenin AFAD ekipleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve jandarma ekipleriyle birlikte kurtarma çalışmalarına yardımcı olduğunu söyledi.  

Okullarda hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü aktaran Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Bakanlık olarak son iki üç yılda okullarda deprem güçlendirmesi üzerine ciddi çalışmalar yapıldığını da anımsattı.  

Sayın Özer, şunları söyledi: "Süreci izliyoruz. Sahada sadece Malatya'da değil; tüm illerimizde genel müdürlerimiz, daire başkanlarımız, farklı illerden gelen il müdürlerimizle süreçlere bakıyorlar. İhtiyaç olması durumunda izinlerde uzatmalar yapacağız. Uzatmaları yaparken telafi mekanizmasıyla ilgili bir sistematiği de açıklayacağız, yani öğrencilerimizin mağdur olmaması için ne yapacağız? Öğretmenlerimizin mağdur olmaması için ne yapacağız? Onların tüm gündemlerini de açıklayacağız."

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.