Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÜNİVERSİTE ÖNCESİ EĞİTİM VERECEK İLK ATOM ATÖLYESİ AÇILDI

Türkiye'nin lisans öncesi düzeyde eğitimde ilk olma özelliğini taşıyan "Üsküdar Ahmet Yüksel Özemre Bilim ve Sanat Merkezi"ndeki atom atölyesi, ilk öğrencilerine kapılarını açtı.  
ÜNİVERSİTE ÖNCESİ EĞİTİM VERECEK İLK ATOM ATÖLYESİ AÇILDI

Türkiye'nin lisans öncesi düzeyde eğitimde ilk olma özelliğini taşıyan İstanbul Üsküdar Ahmet Yüksel Özemre BİLSEM'deki atom atölyesi, ilk öğrencilerine kapılarını açtı.

Bakanlığımızca kurulan atölyede, öğrenciler altıncı sınıftan lise son sınıfa kadar eğitim alma imkanı bulacak.  

"Her alandaki tüm tematik atölyeleri deneyimliyorlar"  

Alanında uzman öğretmenlerin, üniversite öğretim üyelerinin danışmanlığında verdiği dersler çerçevesinde öğrenciler; nükleer enerji ve uygulamaları, radyoaktivite ve radyasyon konusunda tamamen bilimsel temelli ve etkinlik tabanlı, interaktif eğitimler alıyor.  

Etkinliklerde kullanılan deney setleri herhangi bir şekilde radyasyon kaynağı içermiyor, bunlar temel çekirdek fiziği deney setlerinden oluşuyor, ayrıca etkinlikler çerçevesinde doğal radyasyon konusunda da temel uygulamalar yürütülüyor.  

"Türkiye'nin K-12 düzeyindeki ilk atom laboratuvarı"  

Öğrenciler atölyede bir uzay gemisinin tasarımı, prototipinin hazırlanması, ışık yelkeniyle onun hareket ettirilmesi gibi proje de geliştirebiliyor, ışığın ve elektronun gizemli dünyası hakkında keşifler ve araştırmalarda da bulunabiliyorlar. Radyasyonun ne olduğunu araştırıp, kontrollü şekilde radyasyonu ölçüp radyasyonun önlenmesiyle ilgili de proje geliştirebiliyorlar. Öğrenciler radyasyonun enerjiye dönüşmesiyle de nükleer santrallerle ilgili bilgi ve beceri sahibi oluyor. 

Öğrenciler atölyeyi neden tercih ettiklerini anlattı  

Atölyenin ilk öğrencilerinden olan Validebağ Fen Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Feyza Kılıç, "Burada özellikle kurumumuzun da ismini aldığı Profesör Doktor Ahmet Yüksel Özemre'nin de yapmış olduğu çalışmaların aslında basit birer modellerini, özellikle atom, nükleer enerji, radyoaktivite gibi konularda beceri temelli etkinliklerle bu çalışmaları deneyimleme fırsatı yakalıyoruz. Aslında BİLSEM'de yaptığımız çalışmalar ve projeler sırasında özellikle nükleer enerji konusu oldukça dikkatimi çekmeye başlamıştı. Ben de tematik atölyede, ilgi alanım doğrultusunda çeşitli faaliyetleri yaparak kendimi geliştirmek istedim diyebilirim." diye konuştu.

ÜNİVERSİTE ÖNCESİ EĞİTİM VERECEK İLK ATOM ATÖLYESİ AÇILDI.ÜNİVERSİTE ÖNCESİ EĞİTİM VERECEK İLK ATOM ATÖLYESİ AÇILDI.ÜNİVERSİTE ÖNCESİ EĞİTİM VERECEK İLK ATOM ATÖLYESİ AÇILDI.ÜNİVERSİTE ÖNCESİ EĞİTİM VERECEK İLK ATOM ATÖLYESİ AÇILDI.ÜNİVERSİTE ÖNCESİ EĞİTİM VERECEK İLK ATOM ATÖLYESİ AÇILDI.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.