Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

MESLEKİ GELİŞİM TOPLULUKLARI ÇALIŞMALARI VE ÖĞRETMEN / YÖNETİCİ HAREKETLİLİK PROGRAMLARI BAŞLADI

MESLEKİ GELİŞİM TOPLULUKLARI ÇALIŞMALARI VE ÖĞRETMEN / YÖNETİCİ HAREKETLİLİK PROGRAMLARI BAŞLADI

Bakanlığımız tarafından öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla geliştirilen yeni hizmet içi eğitim yaklaşımlarından olan Mesleki Gelişim Toplulukları ve Öğretmen / Yönetici Hareketlilik Programları başladı.

Mesleki Gelişim Toplulukları kapsamında özel eğitim uygulama okulları ile özel eğitim meslek okullarında görev yapan özel eğitim öğretmenlerimize yönelik düzenlenen "Özel Eğitimde Uygulamalı Davranış Analizi ve Problem Davranışlarla Baş Etme Mesleki Gelişim Topluluğu Eğitim Programı" başladı. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi akademisyenleri Dr. Öğr. Üyesi Fatih KOÇAK ve Dr. Öğr. Üyesi Süleyman ARSLANTAŞ tarafından verilen eğitimler Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden farklı illerde ve kademelerde görev yapan 15 özel eğitim öğretmeninin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. 25 saatlik ön eğitimin ardından sınıf içi uygulamalar gerçekleştirecek olup, ara değerlendirme süreçleri sonrasında yapılacak olan nihai değerlendirme aşaması ile sona erecek olan eğitim programı 28 Mayıs 2022 tarihine kadar devam edecek.

Mesleki Gelişim Toplulukları kapsamında düzenlenen "Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Hazırlama Mesleki Gelişim Topluluğu Eğitim Programı" da başladı. 15 özel eğitim öğretmeninin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen eğitimler Dr. Öğr. Üyesi Deniz AKDAL ve Dr. Öğr. Üyesi Tansel YAZICIOĞLU tarafından verilmektedir. 6 saatlik ön eğitimin ardından sınıf içi uygulamalar gerçekleştirecek olup ara değerlendirme süreçleri sonrasında yapılacak olan nihai değerlendirme aşaması ile sona erecek olan eğitim programı 21 Mayıs 2022 tarihine kadar devam edecek.

Öğretmen / Yönetici Hareketlilik Programları kapsamında planlaması yapılan "Özel Eğitimde Beceri Uygulama Alanları Yönetici Hareketlilik Programı"  farklı illerden beceri uygulama alanları kurulacak olan 5 özel eğitim uygulama okulu yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Başarısı ya da iyi uygulamalarıyla ön plana çıkan eğitim kurumlarının sahip olduğu tecrübe ve bilginin diğer eğitim kurumları ile paylaşılması amacıyla düzenlenen programda,  faaliyete katılan okul yöneticilerinin özel eğitim uygulama okullarında kurulan beceri uygulama alanları ile ilgili bilgi sahibi olması ve gözlemledikleri iyi uygulamaları okullarına entegre etmeleri amaçlandı.

18-04-202218-04-202218-04-202218-04-202218-04-202218-04-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.