Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

DİSLEKSİ HAFTASI VE DÜNYA DİSLEKSİ GÜNÜ

DİSLEKSİ HAFTASI VE DÜNYA DİSLEKSİ GÜNÜ

Disleksi konusunda dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarımızda Ekim ayının ilk haftası Disleksi Haftası, Ekim ayının ilk haftasının Perşembe günü de Dünya Disleksi Günü olarak Belirli Gün ve Haftalar Çizelge' sinde yer almakta olup disleksi konusunda farkındalık çalışmaları yapılmaktadır.

Disleksi, özel öğrenme güçlüğü gruplarından biri olup normal veya normal üstü zekaya sahip olan bireylerde okuma becerilerinde yaşanan güçlük olarak açıklanmaktadır. Disleksi olan çocuklar, okuma becerilerini edinmekte ve/veya geliştirmekte zorlanmaktadırlar. Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklar en yaygın olarak okuma güçlükleri yaşamaktadır. Bu çocukların büyük çoğunluğu (%60-%90) yaşadıkları okuma güçlüklerinden dolayı özel öğrenme güçlüğü tanısı almaktadır.

Disleksi olan çocuklar, rehberlik ve araştırma merkezleri tarafından düzenlenen Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu ile özel eğitim ihtiyacı olan diğer akranlarına sunulan tüm özel eğitim hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL; " Disleksi olan öğrencilerimiz, Bakanlığımıza bağlı okullarda kaynaştırma/bütünleştirme uygulamaları yoluyla eğitim almakta ve bu kapsamda sağlanan destek eğitim hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca her alanda destek sağlanmaya devam edilmekte olup, Disleksi Haftası ve Dünya Disleksi Günü kapsamında da disleksi konusuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumsal düzeyde farkındalık oluşturulmasını sağlamak amacıyla Bakanlığımıza bağlı tüm eğitim kurumlarında etkinlikler yapılmasına yönelik çalışmalar sürüdürlmekte olup, diğer özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz gibi disleksi olan öğrencilerimizin ve ailelerimizin de yanında olduğumuzu belirtmek isteriz." mesajını verdi.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.