Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ZOYOP PROJESİ KAPANIŞ PROGRAMI KIZILCAHAMAM'DA YAPILDI

ZOYOP PROJESİ KAPANIŞ PROGRAMI KIZILCAHAMAM'DA YAPILDI

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün koordinesinde ve UNİCEF'in katkılarıyla, Ağustos 2020'den bu güne kadar yürütülmekte olan "Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim Projesi" kapanış töreni Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Petek AŞKAR hanımefendinin teşrifleri ile gerçekleştirildi.

Ağustos 2020'de başlayan ve yaklaşık 13 ay süren Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim Projesinde güzel bir işbirliği ve büyük bir özveriyle 130 basılı ve dijital materyal hazırlanarak öğretmen,  öğrenci ve velilerimizin istifadesine sunuldu. Yine proje kapsamında bine yakın öğretmenimize eğitimler verildi.

11-15 Eylül 2021 tarihleri arasında Kızılcahamam'da gerçekleştirilen Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim Projesi (ZOYOP) kapanış törenine Özel eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL ve Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Murat AĞAR ile birlikte projede görev alan akademisyenler ve üç yüz psikolojik danışman/rehber öğretmen katıldı.

Törende Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Petek AŞKAR yaptığı konuşmada Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yürütmüş olduğu çalışmaları önemsediklerini ve her koşulda destekleyeceklerini belirterek; "Psikolojik sağlamlık kavramının yapısal kökeni en genel anlamda, dinamik bir sistemin, kendi işlevini, canlılığını ya da gelişimini tehdit eden rahatsızlıklara rağmen başarılı bir şekilde uyum sağlama kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Yapılan bu çalışma ile öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin olumsuz duygusal deneyimlerin üstesinden gelme, stres verici ya da potansiyel travmatik deneyimler karşısında uyum sağlayıcı örüntüler sergileme yeteneğini güçlendirmek hedeflenmiştir" dedi.

Törende Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL ise; hepimizin bildiği ve derinden yaşadığı Covid-19 salgınının, sağlık alanı başta olmak üzere pek çok ülkenin ekonomik, sosyal, eğitim sistemleri üzerinde bireysel ve toplumsal etkileri olmuştur. Küresel salgın nedeniyle oluşan kayıplar, yüz yüze eğitimin kesintiye uğraması, veli, öğretmen ve öğrenciler üzerinde travmatik durumlar yaratmış, değişen yaşam koşullarının zorlukları ile baş etmede rehber öğretmen/ psikolojik danışmanlara önemli görevler yüklemiştir.

Salgın sürecinde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak öğrenci, öğretmen ve velilerin yaşadıkları zorluklar karşısında psikolojik sağlamlıklarını artırmak, salgının travmatik etkileriyle baş etmelerini ve normalleşme sürecine uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla UNICEF işbirliğinde Zorlayıcı Yaşam Olaylarında Psikoeğitim (ZOYOP) projesini Ağustos 2020'de hayata geçirdik.

ZOYOP projesi ile psikolojik sağlamlık, okul temelli psikolojik ilk yardım, salgın hastalık, deprem, sel, yangın, çığ, göç, intihar ve kayıp-yas gibi zorlayıcı yaşam olayları ile ilgili psikoeğitim programları hazırlandı. Akran zorbalığı ve siber zorbalık konularında da gelişimsel-önleyici ve iyileştirici hizmetler kapsamında programlar oluşturuldu. Tüm bu çalışmaları destekleyici çeşitli basılı ve dijital materyaller geliştirildiğini belirterek, çalışmaların bundan sonraki süreçlerde de devam edeceğini ifade etti.

Projenin akademisyenlerinden Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalında görev yapan öğretim üyesi Prof. Dr. Sayın Şerife IŞIK'da yaptığı konuşmada psikolojik sağlamlık konulu çalışmanın önemini, neden böyle bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu, bu çalışmanın ne gibi yarar sağlayacağı konularına değindi ve projenin çok verimli geçtiğini belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tören sonunda psikolojik danışman/rehber öğretmenlere katılım belgeleri Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Sayın Petek AŞKAR, Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL ve Prof. Dr. Sayın Şerife IŞIK tarafından verildi.

15-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.