Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN "SES TEMELLİ OKUYORUM YAZIYORUM İNTERAKTİF DİJİTAL SET" HAZIRLANDI

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN

Okuma yazma öğretimi kişilerin akademik gelişimini, bağımsız yaşam becerilerini geliştirebilmek için en temel unsurdur. En hassas grup olan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin ise bu becerileri daha güç kazanmaları sebebiyle, okuma yazma öğretiminin bu öğrencilerde önemi en üst düzeydedir.

Genel Müdürlüğümüzce özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin okuma-yazma öğretimindeki güçlüklerini gidermeye yönelik uzman bir ekip tarafından "Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum İnteraktif Dijital Seti" hazırlanmıştır.

Okuyorum-Yazıyorum İnteraktif Dijital Seti hazırlanırken, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin öncelikle el-göz koordinasyonunu güçlendirmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, görsel ve işitsel algı becerilerini geliştirme, çözümleme, okuduğunu - dinlediğini anlama, söyleneni yazma, bakarak yazma, akıcı okuma, okuduğu cümle- metin ile ilgili soruları cevaplama, cümlede eksik bırakılan bölümleri doğru şekilde tamamlama, ses harf- sözcük cümle ve metin bilgisi kazanma ve okuduklarına ilişkin yorumlama yapma gibi birçok alanda yaşadıkları güçlüklerde dikkate alınmıştır. Etkinliklerde hafif ve orta düzeyde zihinsel engeli, özgül öğrenme güçlüğü, otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği ve işitme engeli olan öğrencilerimizin bireysel özellikleri göz önünde bulundurulmuştur.

Bu set, dijital ortamda interaktif bir şekilde web sitesinde hazırlanmıştır. Dijital İnteraktif Ses Temelli Okuyorum-Yazıyorum Platformu;
* Tablet, bilgisayar ve mobil cihaz uyumludur.
* Erişilebilirdir.
* Yazdırılabilir kaynaklar içermektedir.
* İnteraktif içerikler içermektedir.
* Okullarımızdaki akıllı tahtalarda çalışmaktadır.
* Hesaplı internet tüketimi yapmaktadır.
* Zenginleştirilmiş içerikler (ses, efekt) içermektedir.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL "Bu özellikler sayesinde öğrencilerimizin okuma-yazma becerilerini geliştireceğiz. Öğrencilerimiz istedikleri her ortamdan dijital platforma ücretsiz olarak erişeceklerdir. Çalışmada emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, öğrencilerimize hayırlı olmasını dliyorum." dedi.

"Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum İnteraktif Dijital Seti"ne http://orgm.meb.gov.tr/sestemelli adresinden erişebilirsiniz.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.