Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GERİ DÖNÜŞÜME "ÖZEL" DOKUNUŞ

GERİ DÖNÜŞÜME

Genel Müdürlüğümüz koordinesinde; tarım alanı olan Özel Eğitim Meslek Okulları için üretilen Kompost Makinelerinin dağıtımına başlanmıştır. Konya Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin katılımı ile okul atölyelerinde yerli olarak üretilen Kompost Makinesinin tarım alanı olan 33 Özel Eğitim Meslek Okulumuza teslim edilmesi planlanmaktadır.

Konya Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulunu ziyaret eden ve Kompost Makinesi ile elde ettikleri toprakla yaptıkları serayı yerinde görerek incelemelerde bulunan Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut ÖZER'in verdiği talimatla tarım alanı olan diğer özel eğitim meslek okullarımızın da aynı imkana sahip olabilmesi için üretimine başlanan Kompost Makinelerinin dağıtımına bugün itibariyle başlanmıştır.

Kompost makinesi ile sıfır atık kapsamında; bitkisel ve hayvansal atıkların organik gübreye dönüşmesi amaçlanmaktadır. Toprağın daha iyi hava almasını, daha iyi işlenebilmesini ve su tutma kabiliyetini arttıran kompost sayesinde öğrencilerimiz kendi elleriyle tarım alanlarına kaliteli toprak üretebileceklerdir. Okullarımıza sağlanacak katkının yanında en büyük kazanımımız öğrencilerimizin doğal ortamlarda, toprakla birebir etkileşimde bulunarak üretime geçmeleri olacaktır. Yemek, çay posası, kuru yaprak, çim, talaş v.b kolay elde edebileceğimiz geri dönüşüm atıkları Kompost Makinasında işlenerek seraların toprak ihtiyacı karşılanacaktır.

Yapılacak bu çalışma ile tüketen değil üreten okullarda özel gereksinimli öğrencilerimizin atık oluşumunu nasıl engelleyeceklerini fark etmeleri ve üreten ve özgüveni yüksek bireyler olarak yetişmeleri hedeflenmektedir.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.