Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BİLSEM'LERDEN 4 AYDA 1103 PATENT BAŞVURUSU

BİLSEM'LERDEN 4 AYDA 1103 PATENT BAŞVURUSU

BİLİM VE SANAT MERKEZLERİ, BU YIL 1103 PATENT BAŞVURUSU YAPTI

Millî Eğitim Bakanlığınca yürütülen fikrî mülkiyet hakları çalışmaları kapsamında özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı bilim ve sanat merkezlerinde bu yılın ilk 4 ayında 70 patent, 141 faydalı model, 886 tasarım ve 6 marka başvurusunda bulunuldu. 2021 yılı hedefi toplam 753 tescil almak olarak belirlendi.

Millî Eğitim Bakanlığınca (MEB) yürütülen fikrî mülkiyet hakları çalışmaları, meyvelerini vermeye başladı. Bu kapsamda, özel yetenekli öğrencilere eğitimlerin verildiği bilim ve sanat merkezlerinde (BİLSEM) bu yılın ilk 4 ayında 1103 patent başvurusu yapıldı.

2019'dan itibaren fikrî mülkiyet hakları çalışmaları kapsamında patent, faydalı model, tasarım ve marka çalışmalarına ağırlık verilmeye başlanmıştı. Bu kapsamda, ilk adım mesleki eğitimde atıldı.

Fikrî mülkiyet çalışmalarına, özellikle mesleki eğitim Ar-Ge merkezlerine ağırlık verilerek 2020'de 12 patent, 8 faydalı model, 109 tasarım ve 59 marka tescili olmak üzere toplam 188 ürünün tescili alındı.

Daha sonra fen liseleri ve BİLSEM'lerde fikrî mülkiyet çalışmaları başlatıldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı desteğiyle 183 BİLSEM'de görev yapan öğretmenlere fikrî mülkiyet ve sınai haklar konusunda eğitimler düzenlendi. BİLSEM'lerde yürütülen projeler yeniden yapılandırıld ve bu çalışmalar, meyvelerini vermeye başladı. BİLSEM'ler 2021 yılının ilk dört ayında 70 patent, 141 faydalı model, 886 tasarım ve 6 marka olmak üzere 1103 ürün başvurusunda bulundu. Başvurular sonunda 10 ürünün tescili alındı. Başvuruların değerlendirilme aşaması halen devam ediyor.

Her bir BİLSEM'den en az bir ürün tescili olmak üzere 2021 yılında 183 ürün tescili alınması hedefleniyor.

Başvuruların değerlendirme aşaması sürüyor

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Bakanlık olarak mesleki eğitimde fikrî mülkiyet konusunda bir yılda çok önemli mesafe aldıklarını belirtti.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı ile yaptıkları iş birliği ile 81 ilde yönetici ve öğretmenlere fikrî mülkiyet süreçleri ile eğitimler verdiklerini belirten Özer, "Bakanlık bünyesinde 81 ilde yürütülen çalışmaların koordinasyonunu sağlamak ve gerekli desteği vermek üzere fikri mülkiyet ofisi kurduk. Hedef olarak 2020 yılında 100 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescilini koymuştuk. Bu hedefi aşarak 188 tescil sayısına ulaştık. Çok sayıda başvurunun değerlendirme aşaması da halen devam ediyor." bilgisini verdi.

753 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescil hedefi

Fikrî mülkiyet farkındalığını ortaöğretim kurumlarına yaygınlaştırmak istediklerinin altını çizen Özer, şunları kaydetti: "Mesleki eğitimde aldığımız mesafe sonrasında fen liselerimizde ve BİLSEM'lerde fikri mülkiyet konusunda önemli adımlar atmaya başladık. Kurulan bu iş birliği ile 81 ildeki tüm fen liselerimizin ve BİLSEM'lerimizin yönetici ve öğretmenlerine yönelik eğitimler düzenledik. Fen liselerimizde fikrî mülkiyet çalışmaları için çalışma odaları oluşturduk. 2021 yılında 320 fen lisemizin her birinin en az bir ürünü tescil ettirmesini hedefliyoruz. BİLSEM'ler bu konuda oldukça başarılı bir çalışma yürüterek 2021 yılının ilk dört ayında 1103 ürün başvurusu yaptılar. 183 BİLSEM'in her birinin en az bir ürün tescil etmesini, mesleki eğitimde de 250 ürün tescili hedefliyoruz. Dolayısıyla 2021 yılında toplam 753 patent, faydalı model, tasarım ve marka tescili almayı hedefliyoruz. Bu süreçte bizlere sürekli destek olan Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan'a şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bu süreçleri başarılı bir şekilde yürüten Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varım Numanoğlu ve çalışma arkadaşlarına da teşekkür ediyorum."

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.