Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ

DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ

Birleşmiş Milletler, down sendromlu bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart'ı resmi 'Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü' olarak tanımıştır.

 

Down sendromu bir kromozom anomalisi olup doğum öncesi tanı yöntemleri ile saptanabilmektedir. Vücudumuzda olması gereken kromozom sayısı 46 iken bu sendromda sayı 47'dir. Bu farklılığın nedeni; iki adet olması gereken 21. kromozomdan üç adet bulunmasıdır. 

 

Down sendromlu bireylerin bilişsel, dil, hareket gelişimleri ile sosyal, duygusal ve iletişim becerilerinde olağan gelişim gösteren yaşıtlarına göre gecikmeler yaşanmaktadır. Bu nedenle çocukların en erken dönemde özel eğitim ve fiziksel rehabilitasyon ile desteklenmesi önem arz etmektedir. Bu bireylerin uygun eğitim ortamlarında, ihtiyaç ve özelliklerine uygun düzenlemeler yapılarak ve destekler sağlanarak pek çok başarı elde edebildikleri bilinmektedir.

 

Down sendromlu bireyler rehberlik ve araştırma merkezleri tarafından düzenlenen Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu ile özel eğitim ihtiyacı olan diğer akranlarına sunulan tüm özel eğitim hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu kapsamda 36 aydan küçük down sendromlu çocuklar için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde destek eğitim hizmeti verilmektedir. 36 aydan büyük down sendromlu çocuklar ise zorunlu eğitim sürecine dahil edilerek örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerine devam ederken özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden de destek almaktadır.  Bakanlığımızca sunulan eğitim hizmetleri ile bireylerin toplumsal yaşama uyumunu ve etkin katılımını sağlayarak yaşam kalitelerinin artırılması ve onların mutlu ve üretken bireyler olarak toplumla bütünleşmelerinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımızca; Down sendromlu öğrencilerin eğitim gördüğü ortamların fiziki kapasitesinin güçlendirilmesi yoluyla sunulan eğitim hizmetlerinin niteliğinin artırılması için meslek edinme atölyeleri, uygulama evleri, destek eğitim odaları ve özel eğitim sınıfları Bakanlığımızca belirlenmiş standartlar doğrultusunda kurulmaktadır.

 

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla özel eğitim okullarının erişilebilir özelliklerle donatılmış binalarda hizmet vermesine yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

 

Bireysel özellikleri ve gelişim alanlarındaki ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanan öğretim materyalleri öğrencilerimizin kullanımına sunulmakta olup 81 İle öğrencilerimize özel olarak geliştirilmiş bu öğretim materyalleri gönderilmektedir.

 

Down sendromlu bireylerin özellikleri göz önünde bulundurularak öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik çok sayıda içerik, etkinlik, uygulama ve ders kitapları hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu içerikler Bakanlığımız mobil uygulamaları, web siteleri, sosyal medya hesapları aracılığıyla tüm öğrenci, veli ve öğretmenlerin hizmetine ücretsiz olarak sunulmaktadır.

 

TRT EBA TV'de ve EBA'da tüm öğrencilerimize olduğu gibi down sendromlu öğrencilerimiz için de özel içerikler hazırlanarak öğrencilerimizin erişimine açılmaktadır. Özelim Eğitimdeyim uygulaması gibi dijital platformalar aracılığıyla down sendromlu öğrencilerimizin özellikleri de dikkate alınarak özel eğitim içeriklerine sınırsız erişim imkânı sağlanmaktadır.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.