Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yeni Eğitim Öğretim Yılına "Öğrencilerimizin Psikolojik Sağlamlıklarının Korunması ve Güçlendirilmesine Katkı Sağlayacak" Psikoeğitim Programlarımızla Hazırız

Yeni Eğitim Öğretim Yılına

Yeni Eğitim Öğretim Yılına  "Öğrencilerimizin Psikolojik Sağlamlıklarının Korunması ve Güçlendirilmesine Katkı Sağlayacak" Psikoeğitim Programlarımızla Hazırız.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de görülen Covid-19 (Koronavirüs) salgın hastalığı nedeniyle, psikososyal destek hizmetleri kapsamında çocukların ve gençlerin psikolojik sağlamlıklarını korumak ve güçlendirmek amacıyla psikoeğitim programları uzaktan ve yüz yüze kullanmak üzere son iki aydır yapılan çalışmalar sonucunda hazırlandı. Yüz yüze ve uzaktan uygulanacak olan programlar okul öncesi/ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim olmak üzere yaş ve gelişim düzeyi dikkate alınarak kademelere göre oluşturuldu. Eğitim ve öğretimin başlaması ile birlikte okulların ilk haftasından itibaren uygulanmaya başlayacak olan salgın hastalık psikoeğitim programı yüz yüze yapılması halinde iki oturum, uzaktan erişim yoluyla yapılması halinde ise üç oturum şeklinde yapılacaktır.

Hazırlanan bu programlar ile öğrencilerimizin duygu, düşünce ve davranışlarını fark etmeleri, salgın hastalıktan korunmak için almaları gereken önlemleri öğrenmeleri, bilişsel ve duygusal rahatlama yollarını öğrenerek geleceğe yönelik olumlu bakış açısı geliştirmeleri hedeflenmiştir. Bu hedefler öğrencilerin psikolojik sağlamlıklarının korunmasına ve güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır.

Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan salgın hastalık psikoeğitim programları hakkında RAM'larda görev yapan rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri bölüm başkanları ile psikososyal il koordinatörlerine; rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri bölüm başkanları tarafından ise okullarımızda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımızın tamamına bilgilendirme toplantıları yapıldı. 

Okullarımızda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar aracılığı ile öğretmen/yönetici ve velilere salgın hastalık psikoeğitim programı hakkında bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda 18.09.2020 tarih ve saat 18.00 itibari ile toplam 552.639 öğretmen/idareciye ve 3.056.535 veliye ulaşıldı. 

21 Eylül ? 3 Ekim 2020 tarihleri arasında okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerine yüz yüze, diğer kademelerdeki öğrencilere ise uzaktan erişim yolu ile tüm kademelerdeki öğrencilerimize salgın hastalık psikoeğitim programları uygulanacaktır. Bu programlar kademesine göre okul öncesi öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve sınıf rehber öğretmeleri aracılığı ile uygulanacaktır.

Uygulanacak olan bu programlara öğretmenlerimiz Özel eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün https://orgm.meb.gov.tr/www/psikososyal-bilgilendirme-rehberi/icerik/1314 internet adresinden ulaşabilirler.

 19-09-202019-09-202019-09-202019-09-202019-09-202019-09-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.