Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BİLSEM'LER SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORUMAK İÇİN "VİDEO LARİNGOSKOP" ÜRETMEYE BAŞLADI

BİLSEM'LER SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORUMAK İÇİN

BİLSEM'ler yeni tip koronavirüsle mücadeleye destek olmak için solunum yetmezliği aşamasındaki hastalara entübasyon yapacak sağlık personelini korumak amacıyla "video laringoskop" cihazı üretmeye başladı. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, tüm üretimin ihtiyaç duyulan noktalarda sağlık birimlerine ücretsiz olarak ulaştırılacağını açıkladı.

Bakanımız "Koronavirüs önlemleri kapsamında tüm birimlerde hizmet kapasitesi her geçen gün artırılıyor. Salgınla mücadelede mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) ilk günden bu yana maske, tulum, önlük ve yüz koruyucu siperleri üreterek sağlık çalışanlarının mücadelesine destek olmaya gayret ediyor.    Altyapı ve Ar-Ge çalışmalarına ara vermeden devam ediliyor. Bu kapsamda BİLSEM'lerde yeni bir adım daha atıldı. İl sağlık müdürlüklerinin talepleri doğrultusunda BİLSEM'lerde hastaların solunum yetmezliği aşamasında entübasyon tüpünün yerleştirilmesinde kullanılan ve hasta ile sağlık çalışanının mesafesini koruyan "video laringoskop" cihazı üretimi başlatıldı.   Bu çerçevede üretim Manisa, Kahramanmaraş, Bursa, Tokat, Kırşehir, Çankırı, Gaziantep, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Tunceli, Adana ve Sivas'ta bulunan BİLSEM'lerde yapılıyor. Üretilen cihazlar il sağlık müdürlüklerinin koordinasyonunda pandemi hastaneleri başta olmak üzere ihtiyaç duyulan hastanelere ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı." dedi.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.