Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

3DP Teacher Projesi

3DP Teacher Projesi

Projenin Adı: 3DP Teacher Projesi
Koordinatör Kurum: Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Projenin Amacı: Endüstri 4.0 kavramı içinde çok önemli bir yer işgal eden 3D yazıcı modelleme sisteminin çok yakında bütün sanayi dallarına yaygınlaşması beklenmektedir. Dolayısıyla eğitim sistemi içerisinde öğrencilerin analitik becerilerini, mekânsal farkındalıkları ve matematik becerilerini geliştirebilmek için öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini uluslararası düzeyde geliştirmeyi amaçlayan 3DP projesi eğitim otoritesi, okullar, iş sektörü, üniversite gibi farklı sektörden ortaklık yapısına sahiptir.

Proje Süresi: 24 ay
Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: 01.10.2019 / 30.09.2021
Proje Bütçesi: 239 663,00 Avro
Proje Ortağı / Kaynağı: Portekiz, Romanya, Polonya, İspanya, Yunanistan, İtalya

Proje Süreci ve Çıktıları:

  Tamamlanan Çalışmalar;

  •  Ortaklar arası görev dağılımının yapılması, finansal dağılım, ulus ötesi toplantı tarihlerinin kararlaştırılması, bir sonraki proje faaliyet detaylarının görüşülerek fikir birliğine varılması amacıyla İspanya'nın Valensiya şehrinde ilk ulus ötesi teknik toplantı düzenlenmiştir.
  •  3D yazıcıların kullanımı ile ilgili ihtiyaç analizi çalışmaları kapsamında mevcut durum değerlendirme anketi hazırlandı ve Türkiye çapında faaliyet göstermekte olan Bilim sanat Merkezlerinde (BİLSEM) görev yapan öğretmenlere MEB anket aracı kullanılarak anket uygulaması yapılmıştır.
  • Toplam 567 BİLSEM öğretmenine uygulanan anket sonuç raporu Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanmıştır.


   Devam Eden Çalışmalar;

   8 dilde (EN, PT, TR, PL, RO, ES, IT, GR) vaka çalışmaları, 3DP ile ders planları, olası uygulama önerilerini içeren 3DP Öğretmen Rehberini geliştirmek,

  •  Öğretmenler için 3D modelleme kursu geliştirmek,
  •  3DP öğretmenleri için çevrimiçi öğrenme ortamı geliştirmek,
  •  3D yazılımda uluslararası uzman öğretmen ağını kurmak.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.