Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı Başladı

Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı Başladı

“Güçlü Yarınlar İçin 2023 Eğitim Vizyonu” belgesinde yer alan özel yetenekli öğrencilerin eğitimi konusuna ilişkin yol haritası oluşturmak için Çocuk Vakfı iş birliğiyle Ankara Başkent Öğretmenevinde düzenlenecek olan “Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı” başlamıştır.

 

Açılışını Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı çalıştayda özel yeteneklilerin eğitimi alanında çalışan akademisyenler, sahada görev yapan BİLSEM yönetici ve öğretmenleri ile diğer tüm paydaşlar, Türkiye’de özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerine dair bütün hususları birçok yönüyle ele alan çalışmalar yaparak iki gün boyunca görüş bildirip paylaşımlarda bulunacaklardır.

 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, çalıştayın bilgi ve tecrübelerimizi güncellememize fırsat tanıyacağına inandığını ve bu çalışmalarla sözün bitip icraatın başladığı bir döneme girildiğini ifade etti. Ahmet Emre Bilgili açılış konuşmasında, “Bilge şair Sezai Karakoç’un ifadesi ile medeniyet tasavvurumuzun dayandığı üç temel unsur olan; ahlaki gelişimi, yetenek gelişimi, düşünce ve sanat gelişimini birlikte başarabilmeli,  bu topluma armağan çocuklarımızı kendi ülkelerine ve insanlığa hizmet eder hâle getirme sevincini hem onlara yaşatmalı hem de biz yaşamalıyız.” ifadelerine yer verdi.

 

Çalıştay paydaşı Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin “Gönüllü çocuk yolculuğundayız, acıtan bilgiye ulaştık ama gereğini yapamadık. Bu ülkede ilk kez sayın bakanımızla birlikte ‘2023 Eğitim Vizyonu’ çerçevesinde özel yeteneklilerin eğitimi 14 başlıkta ele alınarak ortaya konulmuştur. Yüzde yüz çocuk haklarını yalnızca doğmuş çocuklar için değil doğacak çocuklar için de talep ediyoruz.”. Ayrıca “Çocuklarımıza bırakabileceğimiz iki mirasımız var: kökleri ve kanatları” ifadelerine yer verdi.

 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, açılış konuşmasında “Özel yetenekliler alanında strateji ve taktik konusunda çok büyük birikim ve emek var. İdeal olanla mümkün olan arasındaki dengeyi kurmamız gerekiyor. Bir an evvel mümkün olanla başlayıp eyleme geçmeliyiz.” ifadelerine yer verdi.

 

Sayın Bakanımız Ziya Selçuk, çalıştaydayapılacak olan çalışmaların ve elde edilen sonuçların Türkiye’de  özel yetenekli öğrencilerin eğitimine sunacağı katkıya olan inancını dile getirerek çalışmanın tüm eğitim camiası için hayırlı olmasını diledi.

21-01-201921-01-201921-01-201921-01-201921-01-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.