Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BRAILLE OKUMA VE YAZMA CİHAZI ŞANLIURFALI ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BULUŞTU

BRAILLE OKUMA VE YAZMA CİHAZI ŞANLIURFALI ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BULUŞTU

BRAILLE OKUMA VE YAZMA CİHAZI ŞANLIURFALI ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BULUŞTU

Genel Müdürlüğümüzün görme engelli öğrencilerimizin okuma ve yazma konusunda yaşadıkları sınırlıkları ortadan kaldırmak ve fırsat eşitliği sağlamak amacıyla yürütmekte olduğu “Braille Okuma Yazma Cihazı” dağıtım çalışmaları devam ediyor.

İzmir ve Ankara’dan sonra Şanlıurfa’da öğrenim gören öğrencilerimiz de cihazlarla buluştu. Haliliye Görme Engelliler Ortaokulu öğrencilerinden Braille alfabesi ile okuyup yazan öğrencilerin tamamına ve çeşitli ortaöğretim kurumlarında kaynaştırma/bütünleştirme kapsamında öğrenimini sürdürmekte olan 3 öğrencimize iki günlük eğitimin ardından törenle cihazları dağıtıldı.

AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Ertan GÖV, Şanlıurfa Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ziya SULUYER ve öğrenci velilerinin de katılımıyla gerçekleşen tören 16 Ocak 2019 tarihinde Haliliye Görme Engelliler Ortaokulunda yapıldı. Daire Başkanı Ertan GÖV törende yaptığı konuşmada  Millî Eğitim Bakanlığı envanterine Braille Okuma Yazma cihazı olarak eklenen cihazların bir bilgi hazinesi olduğunu belirtti. Arttırılabilir hafıza kartı ile yaklaşık 250-300 bin kitabı saklayabilen, üzerindeki altı tuş ile yazı yazma, not alma ve bunları saklama imkânı sağlayan cihazlar öğrencilerimizin hem eğitim hayatlarını hem bireysel gelişimlerini destekleyeceğini belirtti.

Cihaz verilen öğrencilerden Amine Bağış ise duygularını cihaz ile yazdığı notlarını okuyarak ifade etti. Okumanın nefes almak, özgür olmak, bilginin gücüyle yaşamak olduğunu ifade eden Bağış, görme engelliler olarak normal insanlar gibi bilgiye kolay ulaşamadıklarını belirtti. Bağış, şöyle konuştu:

"Bazen bir kitabı elimize aldığımızda dokusunun bize hiçbir şey ifade etmediğini gördük. Eline aldığın her kitabı okuyamamanın zorluklarını yaşadık. Şimdi tüm bu zorluklarla başa çıkmak için bir umut yeşerdi. Kabartma ekran sayesinde artık istediğimiz her kitaba kolaylıkla ulaşabilme imkânı bulabileceğiz. Böylece sadece Braille yazılmış kitaplarla sınırlı bir hayal gücüyle kalmayıp kitapların deryasına ulaşabileceğiz, kimseden kitap okumasını istemeden kitap okumanın özgürlüğüne kavuşacağız."

Tören, cihazların dağıtımı, öğrencilerin şiir okuması ve okul korosunun gösterisi ile son buldu.

17-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.