Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İstanbul Küçükçekmece Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulumuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın teşrifleriyle ve Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK’ un katılımı ile açıldı.

İstanbul Küçükçekmece Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulumuz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın teşrifleriyle ve Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK’ un katılımı ile açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu´nun açılışına katıldı. Okulda eğitim ve öğrenim görecek zihinsel ve bedensel engellilere sağlıklı bir hayat dileyen Erdoğan, aileleri de evlatlarına sahip çıktıkları, onları hayata kazandırmak için fedakârca mücadele verdikleri için tebrik etti. Erdoğan, "Elbette her mücadele, her gayret önemlidir, takdire şayandır ama zihinsel ve bedensel engelli çocuklara verilen emek, hayatın 24 saatini ve ömrün tamamını kapsıyor olması sebebiyle ayrı bir saygıya layıktır." ifadelerini kullandı. Türkiye´de bu tür çocukların yıllarca sanki bir utanç sebebi gibi izbe köşelerde gizlendiklerini, hayatlarını dört duvar arasında sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Romanlara, filmlere konu olan bu eski devir görüntüleri ortadan kaldırmak için çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Engelli bireylerin hayata katılımı konusunda son 16 yılda devrim niteliğinde adımlar attık. Mesela, bugün ülkemizde 513 bin engelli birey, evinde bakım hizmetinden yararlanıyor. Ayrıca, ülke genelinde 97 bakım ve rehabilitasyon merkezinde de 7 bin engelliye hizmet veriliyor. Özel bakım merkezlerinde hizmet alan engelli sayısı 16 bine yaklaştı. Engelli bireylerin bakımlarına destek olmak için her birine ortalama 650 lira engelli aylığı ödeniyor. Böylece geçmişte ailelerine yük olan engelli bireylerimiz, bugün tam tersine ailelerine destek verir hale gelmişlerdir." Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda ve özel sektörde engelli istihdamına da önem verdiklerini dile getirerek, "Bugüne kadar kamuda 54 bin memur, kamu ve özel sektörde 112 bine yakın işçi kadrosunda engelli istihdamını gerçekleştirdik. Özel sektörde kota fazlası çalıştırılan engellilerin sigorta primlerinin tamamını destek kapsamına aldık. Özel eğitime verdiğimiz desteği geliştirerek, bu hizmetlerden faydalanmak için gereken engel oranını yüzde 20´ye kadar düşürdük." diye konuştu.

 

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünya ölçeğinde vicdanımız ve şefkatimiz var”

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise konuşmasında, "Dünyanın birçok yerinde birçok okulu gezme ve görme fırsatım oldu. İnanın böyle güzel okulların sayısı, dünyada çok çok az. Milletlerin ve ülkelerin bu tür okulları açmaları, vicdanlarının, merhametlerinin ve şefkatlerinin ölçüsüdür." dedi. 

 Bakan, Selçuk, Gülseren Özdemir adına yaptırılan okulun çok önemli olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uluslararası seviyede standartlara sahip bir okul. Sayın Nihat Özdemir´den bunun devamını da istediğimizi ifade etmek isterim. Özdemir ailesi, eğitim dünyasına daha birçok katkı yaptı. Bu katkılar, bizim eğitim sistemimiz için çok değerli. 5378 sayılı Engelliler Hakkındaki Kanun çocuklarımız için dünya standartlarında hizmet verdiğimizin bir göstergesi." Özel eğitim gören öğrenci sayıları hakkında bilgi veren Bakan Selçuk, engelli çocukların ailelerinin de desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

 Kurdele kesiminin ardından okulu ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımız okul girişinde öğrencilerimizin müzik dinletisi ile karşılandı. Öğrencilerimiz ile birlikte “Bana Herşey Seni Hatırlatıyor” şarkısını söyleyen Cumhurbaşkanımız, onlarla fotoğraf çekinerek hediyeler verdi. Okul içerisinde bir derslik, duyu bütünleme odası ve uygulama sınıfına girerek uygulamaları yerinde izleyen Cumhurbaşkanımız, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ile sohbet etti.

Genel Müdürlüğümüzce Sergilenen Özel Eğitim Materyalleri

Genel Müdürlüğümüzce fikirleri öğretmenlerimize ait olan 100 adet özel eğitim materyallerinin ar-ge çalışmaları yapılarak seri üretimleri tamamlanmıştır. Önümüzdeki günlerde özel eğitim okul ve sınıflarına gönderilmesi planlanan materyaller, Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulunda sergilendi. Söz konusu materyalleri Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımız yerinde inceledi. Materyallerin geliştirilmesi ve seri üretimlerinin yapılması konusunda devamının gelebilmesi için gerekli desteği vereceklerini ifade eden Cumhurbaşkanımız emeği geçenleri tebrik etti.

 

06-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.