Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Haftalık Ders Çizelgelerinde Değişiklik

Hafif Düzeyde Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklar İlkokulları Ve Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesi İle İşitme Engelliler İlkokulları Ve Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgelerinde Değişiklik
Haftalık Ders Çizelgelerinde Değişiklik

      Talim ve Terbiye Kurulunun 29.07.2015 tarih ve 64 sayılı Kararı ile Hafif Düzeyde Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklar İlkokulları ve Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesi ile İşitme Engelliler İlkokulları ve Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgelerinde 2015-2016 öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere değişiklik yapılmıştır.

       Yapılan değişiklikle İşitme Engelliler İlkokulları Haftalık Ders Çizelgesinde yer alan “Oyun ve Fizikî Etkinlikler” dersi ile “Serbest Etkinlikler” in süresi azaltılmış olup yerine 1, 2 ve 3. sınıflarda haftada iki (2) ders okutulmak üzere zorunlu “Türk İşaret Dili” dersi konulmuştur. Talim ve Terbiye Kurulunun 29.07.2015 tarih ve 67 sayılı Kararı ile kabul edilen Türk İşaret Dili Dersi (1. Sınıf) Öğretim Programını, 2015-2016 öğretim yılına mahsus olmak üzere İşitme Engelliler İlkokulu 1. sınıf öğrencilerinin yanı sıra 2 ve 3. sınıf öğrencilerinin de almaları Kurul tarafından kararlaştırılmıştır.

       Öte yandan her iki okula ait eski haftalık ders çizelgesinde zorunlu dersler bölümünde yer alan “Yabancı Dil” dersi kaldırılarak çizelgelerin seçmeli dersler bölümüne kaydırılmıştır. Böylelikle sadece “Yabancı Dil” dersinden muaf olan öğrencilerin alabilecekleri seçmeli dersler bütün öğrencilerin seçebileceği dersler haline getirilmiş, “Yabancı Dil” dersi almak isteyenlerin talepleri de karşılanmış olacaktır.

       Her iki okul türünde 5. ve 6. sınıflarda “Yabancı Dil” dersinin kaldırılması ile açığa çıkan ders saati çizelgede yer alan “Görsel Sanatlar”, “Müzik” ve “Türkçe” derslerine ilave edilmiştir. Böylelikle özel gereksinimleri nedeniyle kendilerini ifadede zorluk çeken öğrencilerin görsel sanatlar ya da müzik yoluyla ifade edebilmelerine katkı sağlamak ve anadil eğitimlerine daha fazla vakit ayırmaları hedeflenmiştir. 

 

  • Kurul Kararlarını indirmek için Tıklayınız.

  •  Hafif Düzeyde Zihinsel Yetersizliği Olan Çocuklar İlkokulları ve Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesini indirmek için Tıklayınız.

  • İşitme Engelliler İlkokulları ve Ortaokulları Haftalık Ders Çizelgesini indirmek için Tıklayınız.

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.