Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu´nun İkinci Baskısı Yapıldı.

Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu´nun İkinci Baskısı Yapıldı.

Görme engelli öğrencilerimizin okuma yazma becerisi kazanmalarına katkı sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından “Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu” hazırlanarak Türkiye genelindeki görme engelliler ilkokulu, ortaokulu ve görme engelliler özel eğitim meslekî eğitim merkezlerine dağıtımı yapılmıştı.

Görme engelli bireylere Braille alfabesi ile okuma yazmayı öğretmeyi hedefleyen bir kaynak olarak tasarlanan “Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu”, “Braille alfabesi, görme engelli öğrencilere daha kolay ve doğru bir şekilde nasıl öğretilir?” sorusundan hareket edilerek hazırlanmıştır.  Alanında bir ilk olma özelliğine sahip olan Kılavuz, içeriğindeki görsel unsurların kullanımıyla da son derece nitelikli ve okuma yazmayı kolaylaştırıcı özelliktedir.

          “Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu”nda, görme engelli bireylerin temel düzeyden başlayarak ileri düzeye kadar okuma yazma öğretimleri sistematik ve planlı bir şekilde düzenlenmiştir. İlk okuma ve yazma öğretim yöntemlerinin tanıtımı ile başlayan Kılavuzda Braille yazı sistemi ve bu sistemde kullanılan araç ve gereçler tanıtılmıştır. Basit düzeyden ileri düzeye kadar her sese ait öğrencinin bilişsel becerilerini destekleyici 9 pratik örneğin yer aldığı Kılavuzda Braille daktilonun tanıtımı, noktalama işaretlerinin kullanımı, dil ve kavram gelişimi gibi son derece kapsamlı bir çerçeve sunulmuştur. Braille yazı sistemi kullanılarak ses temelli cümle yönteminin görme engelli öğrencilere uyarlamasının nasıl gerçekleştirileceği hususuna değinilen Kılavuzda, temel hedef olan Braille yazı sistemi ile okuma yazma ve Braille yazı kısaltma sistemi üzerinde durulmuştur.

           Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanlığı koordinesinde uzman ve akademik bir ekip tarafından titiz, yoğun ve uzun bir çalışma sonucunda ortaya çıkan kılavuz, görme engelli öğrencilerimiz, görme engelli çocuğu olan velilerimiz, görme engellilerle çalışan öğretmenlerimiz ve alanla ilgili akademik çevrelerde memnuniyetle karşılanmıştır. Alanın ciddî ve hayatî öneme haiz bir ihtiyacını gidermeye yönelik olması açısından da takdirle karşılanan kılavuzun, Gazi Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerin özel eğitim lisans programlarında ders kitabı olarak okutulması planlanmaktadır.

          Birinci kez 1500 adet basılan “Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu”nun gördüğü yoğun ilgi üzerine Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce ikinci baskısı tamamlanmış ve görme engelliler özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile kaynaştırma uygulaması yapılan okullarda görme engelli öğrencisi bulunan sınıf öğretmenlerine dağıtılmak üzere illerimize gönderilmiştir. Kılavuz kitabın 30.06.2015 tarihine kadar öğretmenlerimizin eline geçmesi sağlanacaktır.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.