Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Görme Engellilere Elektronik Dünyanın Kapıları Açılacak

Bakanlığımızca, elektronik ortamlardaki dokümanları Braille alfabesine, Braille alfabesi ile alınan notları da yazı diline çevirme özelliğine sahip teknolojik cihazların görme engelli öğrencilere dağıtılması için çalışma başlatıldı.
Görme Engellilere Elektronik Dünyanın Kapıları Açılacak

Millî Eğitim Bakanlığınca elektronik ortamlardaki dokümanları Braille alfabesine, Braille alfabesi ile alınan notları yazı diline çeviren teknolojik cihazların görme engelli öğrencilere dağıtılması için çalışma başlatıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil Güngör, konuyla ilgili olarak ülkemizde görme engelli öğrencilere eğitim veren 36 okulda, bin 346 öğrencinin eğitim gördüğünü; görme yetersizliği bulunan 2 bin 722 öğrencinin ise eğitimlerine kaynaştırma-bütünleştirme uygulamaları yoluyla devam ettiğini söyledi. Görme engelli öğrencilerin eğitim ortamlarını iyileştirmek ve eğitsel materyal eksiklerini gidermek için çalışmalar yaptıklarına işaret eden Genel Müdür Güngör; öğrencilere sosyal, kültürel ve sportif alanlarda destek olmak amacıyla çeşitli kurumlarla iş birliği yaptıklarını belirtti.

Güngör, bu kapsamda Bakanlık olarak bu yıl 250 Braille okuma yazma cihazının görme engelli öğrencilere dağıtılmasını planladıklarını bildirerek şu bilgileri paylaştı: "Öğrenciler bu cihazı kullanarak okuma, yazma becerilerini geliştirebilecek ayrıca, normal akranlarıyla aynı oranda kaynağa erişme şansına da kavuşacak. Elektronik okuma yazma cihazı, elektronik ortamlardaki dokümanları Braille alfabesine dönüştürme özelliğine sahip olması nedeniyle öğrencilerin kitap, gazete, dergi gibi pek çok dokümana erişimini sağlayacak. Cihaz ayrıca öğrencilerde bir okuma kültürü oluşmasına katkı sağlayacak. Cihazda, Braille alfabesi ile alınan notları yazı diline çevirerek elektronik ortama aktarma özelliği de bulunuyor. Bu sayede aileler, görme engelli çocuklarının okuma yazma gelişimini takip etme fırsatı bulabilecek." Genel Müdür Güngör, ilk etapta 250 cihazın görme engelli öğrencilere dağıtımının yapılacağını; ardından projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılmasının sağlanacağını sözlerine ekledi.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.