Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Görme Engelli Öğrencilerimize Braille Okuma ve Yazma Cihazı Dağıtıldı.

Görme Engelli Öğrencilerimize Braille Okuma ve Yazma Cihazı Dağıtıldı.

Genel Müdürlüğümüz ve Turkcell iş birliğinde geliştirilen proje kapsamında İzmir Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler Ortaokulu´nda teknoloji sınıfı açılması ve cihaz dağıtımı dolayısıyla tören düzenlendi. Aşık Veysel Görme Engelliler Ortaokulu 5, 6. ve 7. sınıf öğrencilerine 50 cihazın dağıtıldığı proje çerçevesinde ülke çapında bir yıl içinde 2 bin 150 öğrenciye cihaz dağıtılacak.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil GÜNGÖR, törende yaptığı konuşmada, cihazın yazılı belgeleri Braille alfabesine, Braille alfabesi ile alınan notları da yazı diline çevirme özelliğine sahip olduğunu bildirdi. Üzerinde öğrencilerin Braille alfabesiyle not almasını mümkün kılan tuşları ve okuma ekranı bulunan mini tablet boyutundaki cihazın hafıza kartının 200 ila 300 bin kitap kaydedebilecek kapasitede olduğunu aktaran Genel Müdür GÜNGÖR, şöyle konuştu: "Ders kitaplarını cihazlara ekledik. Kitabın yanı sıra altı tuşla not da alınabiliyor. O notları kaydedip saklayabiliyorlar. Üzerlerinde değişiklik yapabiliyorlar. Diledikleri yerde diledikleri zaman kullanabiliyorlar, hafif bir cihaz. Yazdıkları notları bilgisayara aktarabiliyorlar. Böylece öğretmenleri de yazdıklarını okuyabiliyor. İlk defa gören öğretmenler çocukların yazdıklarını okuyabiliyor. Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu´ndaki öğrencilerimiz üzerinde daha önce bu cihazı denemiştik. İzmir´den başladık ama Türkiye´deki bütün görme engelli öğrencilerimize bu cihazımızı dağıtacağız. 2 bin 150 tane belirlenmiş öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizi bir yıl içinde cihazlandıracağız."

Etkinlikte görme engelli öğrenciler için özel teknoloji ve yazılımlarla donatılan ve Turkcell tarafından yaptırılan teknoloji sınıfı da hizmete sokuldu.

14-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.