Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL'ün Göreve Başlama Mesajı

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL'ün Göreve Başlama Mesajı

 

Değerli öğrenciler, veliler ve kıymetli meslektaşlarım;

 

Günümüzde toplumların gelişmişlik düzeylerini belirleyen en önemli unsurlardan biri eğitimdir. Değişen dünyada eğitim, sıradan bilgi aktarım sürecinin ötesinde, öğrencideki öğrenme merakının tetiklenmesi ve öğrenme sürecine rehberlik edilmesi yönünde değişmektedir. Bireylerin gelişimsel ihtiyaçlarının karşılanması, potansiyellerinin artırılması ve becerileri ölçüsünde öğretimin bireyselleştirilmesi bir zorunluluk hâline gelmiştir.

 

Eğitimin değişen anlamı, özel eğitim ve rehberlik hizmetlerine verilen önemin gün geçtikçe artmasını sağlamaktadır. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak, 2023 Eğitim Vizyonu'nda "Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye" ifadesi ile de belirtildiği üzere, çocuklarımızın mutluluğunu daim kılmak amacıyla okullarımızda özel eğitim ve rehberlik hizmetlerine büyük önem vermekteyiz. Öğrencilerimizin gelişimlerini desteklemek amacıyla hem öğrencilere hem de ailelere yönelik çalışmalar yürütmekteyiz. 

 

Okullarımızda rehberlik hizmetleri vasıtası ile çocuklarımızın üstün yararı gözetilerekyaşamın zorluklarıyla baş etmelerine, sorunlarını çözmelerine, ilgi ve yeteneklerini tanımalarına, karar verme becerilerini geliştirmelerine yönelik hizmetler sunulmaktadır. Rehberlik hizmetleri, çocuklarımızın gelişimlerini desteklemek amacı ile gelişimsel ve önleyici hizmetler kapsamında yürütülmektedir.

 

Özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın artması, engelli öğrencilerimizin eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması adına hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bakanlığımızın özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere ve ailelerine yönelik sunduğu hizmetlerin niteliği her geçen gün artmaktadır. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimiz için güncellenen programlar ve yenilenen materyaller ile eğitimin kalitesini artırmak adına sayısız çalışma yürütülmektedir.

 

Ayrıca ülkemizin geleceğini şekillendirmede önemli rol oynayacak özel yetenekli öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının desteklenmesi ve geliştirilmesi de büyük önem arz etmektedir. Bu öğrencilere, ilgi alanları doğrultusunda eğitim imkânı sunmak, bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak için proje ve etkinlik tabanlı eğitim, yaparak yaşayarak öğrenme ve disiplinler arası eğitim ilişkisini öğretmen ve yöneticilerimizle birlikte oluşturarak eğitim kurumlarımızda öğrencilerimizin hizmetine sunmaktayız.

 

Tüm bu çalışmaları özveri ve liyakatle gerçekleştirmek temel görevimizdir. Bu vesileyle tüm mesai arkadaşlarıma, biricik çocuklarımıza, ailelerine ve bu kutlu ortamı güzelleştirerek şahsıma devreden bir önceki Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ'ye ve özel eğitim rehberlik hizmetleri çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.

 

                                                                                                                                                                                                                                                       

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.