Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİ

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, 'Kütüphanesiz Okul Kalmasın' projesi kapsamında 41 tane kütüphanenin açılışına ve bir dizi etkinliklere katılmak üzere Kahramanmaraş iline ziyaretler gerçekleştirdi. Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, edebiyat şehri Kahramanmaraş'ta bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, 'Kütüphanesiz Okul Kalmasın projesi sayesinde şair ve yazarların artmasını ümit ediyoruz.' diye konuştu.
GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİ

İlk ziyaretini Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğüne gerçekleştiren Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Kahraman'ı makamında ziyaret etti. Ardından Sait Kırmacı Toplantı Salonu'nda İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Kahraman, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürleri ile toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Kahraman, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül'e ziyareti dolayısıyla teşekkür ederek, "Bakanlığımızın 81 ilde Kütüphanesiz Okul Kalmasın projesi kapsamında Ekim ayından itibaren kütüphanelerimizi kurma çalışmalarını başlattık. Bu kapsamda sayın genel müdürümüz ilimize teşrif buyurdular. Bugün de şu ana kadar hazır hale getirilen 41 tane kütüphanemizi hizmete alacağız." dedi.

EDEBİYAT ŞEHRİ KAHRAMANMARAŞ'IN KÜLTÜR DÜNYASINDAKİ YERİ AYRIDIR

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül; edebiyat şehri Kahramanmaraş'ta bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, "Kahramanmaraş'ın bizim için hakikaten hem kültür dünyamız hem de eğitim dünyamız açısından apayrı bir yerinin olduğunu ifade etmek lazım. Kültür insanları ile ön planda olmanın apayrı bir güzelliği var. Bu benim gıpta ettiğim bir husustur. Kahramanmaraş'ın bu zenginliğinin Kütüphanesiz Okul Kalmasın projesi ile artacağını düşünüyor, şair ve yazarların artmasını ümit ediyoruz." diye konuştu.

"Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesi ile gençlerimizi kültür ve kitapla buluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, "Bu projenin önemini bir kere daha vurgulamak istiyorum. Bizler genel müdürler olarak 81 ile dağıldık. Projenin gerçekleştirilme düzeylerini inceleyeceğiz." dedi.

20.EĞİTİM ŞÛRASI'NDA ALINAN KARARLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Eğitimde fırsat eşitliği adı altında gerçekleştirilen 20.Eğitim Şûrası'nda öğretmen yetiştirme, meslekî eğitim, temel eğitim ve özel eğitimle ilgili alt komisyonlarda çalışmalar yapıldığını belirten Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in şûrada alınan tavsiye kararlar ile ilgili sürecin takipçisi olma noktasında ifadelerde bulunduğunu kaydetti.

ÖZEL EĞİTİMİ İKİ AÇIDAN ELE ALMALIYIZ

Özel eğitim kapsamında iki zıt kutbun olduğunu ifade eden Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, konu ile ilgili şunları söyledi: "Özel eğitime gereksinimi olan çocuklar dediğimiz zaman bizim aklımıza ilk anda engeller gelse bile özel yetenekli çocuklar da en az onlar kadar desteğe, yardıma, ilgiye ve rehberliğe ihtiyaç duyan insanlardır. Türkiye genelinde 1523 tane özel eğitim okulumuz var; burada eğitime devam eden 60 bini aşkın, özel eğitim sınıflarında eğitime devam eden 70 bin civarında çocuğumuz var. 318 bin civarında kaynaştırma öğrencisi var. Özel eğitim bağlamında hedefimiz şu; 1523 tane özel eğitim okulumuzu ne kadar azaltabilirsek o kadar iyi olacak. Yani amacımız okul açmak değil, özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitim ortamından yeri ve zamanınca yeteri kadar faydalanmasıdır."

BİLSEM'LERİ MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE AÇMALIYIZ

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, son olarak şunları ifade etti: "Kahramanmaraş'ta okul öncesi düzeyde bağımsız bir adet özel eğitim anaokulumuz var. Hâlbuki özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz için de okul öncesi eğitim çok önemlidir. Bu nedenle buradaki okul sayısını artırmamız gerekli. BİLSEM'ler genel olarak günün çoğu vakti boş kalıyor; öğleden sonra bu okullarımız daha çok hizmet veriyor. Bu okullarımızı günün her vaktinde işler duruma getirmek için meslek liselerimiz ile koordineli bir planlama ve projeler ile çalışmaları yapılması faydalı olur. Meslek lisesi öğrencilerimiz üzerinde akademik anlamda oluşan umutsuzluk sorunlarını aşmak için, eğitimin sadece akademik çalışmalardan ibaret olmadığını göstermemiz lazım. Bu anlamda BİLSEM'lerin kapılarını meslek liseli öğrencilerimize açmamız gerekli. BİLSEM'ler, Bakanlığımızca kendilerine 2021 yılında hedef olarak konulan 750 tescil sayısını aşarak 1200'den daha fazla tescil sayısına ulaşmıştır. Bu sayıyı meslek liseleri ile koordineli yürütülen çalışmalar ile daha fazla artıracağımıza inanıyorum."

Genel Müdür Sayın Mehmet Nezir Gül, Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ndeki toplantının ardından Mimar Sinan İlkokulu'na geçti. "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesi kapsamında Mimar Sinan İlkokulu kütüphanesi temsilinde il genelindeki tüm ilçelerle birlikte eş zamanlı olarak 41 kütüphanenin açılışını gerçekleştiren Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül,  burada öğrenciler ile birlikte kitap okudu.

31 ARALIK'A KADAR KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK

Kütüphane açılışının ardından verdiği röportajda Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in  "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesine çok önem verdiğini belirten Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, şunları ifade etti: "Bakanlığımıza bağlı bütün okullarımızda biz istiyoruz ki kütüphanesiz bir okul kalmasın. Aslında okullarımızın büyük bir kısmında kütüphane mevcut ama eksik olan okullarımızı belirleyerek 31 Aralık'a kadar bu çalışmalarımızı tamamlayacağız. Sayın bakanımız da bunu kamuoyuna zaten açıklamıştı. Çocuklarımızın kitapla büyümelerini sağlamak, hayal dünyalarını genişletmek istiyoruz. Hele de dijital çağın çocuklarımızı böyle sarıp sarmaladığı başka deyimle adeta esir aldığı bir ortamda onların kitaplar ile büyümelerini sağlamak, bizler için de çok anlamlı olacak. Bu açıdan Türkiye genelinde kütüphanesi olmayan bütün okullarımızda bu çalışmalarımız başladı. Bugün de Kahramanmaraşımız için an itibariyle 41 tane okulumuzda kütüphane açılışını gerçekleştirmiş olduk. Tabiki Kahramanmaraşımız bir kültür şehri, bir medeniyet şehri ve şairlerin, yazarların, edebiyatçıların bol, yoğun ve güçlü olduğu, sadece Türkiye'ye değil, dünyaya hitap eden çok güçlü yazarlarımız ve şairlerimizin var olduğu bir şehir. Kahramanmaraşlı, bu anlamda kitabın kıymetini biliyordur diye düşünüyorum. Gördük ki çocuklarımız okumaya karşı çok ilgili ve meraklı. Zaten ilk sordukları, 'kütüphane açık olacak mı, teneffüslerde gelip kitap alabilirler mi' bunlar oldu. Bu sorular çocuklarımızın kitaba karşı olan ilgisini gösteriyor. Hakikaten bu anlamda yani Kahramanmaraş'a yakışan bir tavır sergilemiş oldular. O yüzden kütüphanelerimizin hayırlı olmasını diliyorum. Burada ailelere de tabi ki büyük bir sorumluluk düşüyor.

Genel Müdürüz Sayın Mehmet Nezir Gül, kütüphane açılışının ardından okul öğretmenleri ile bir araya gelerek şûra ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİGENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, KAHRAMANMARAŞ İLİNDE KÜTÜPHANE AÇILIŞLARI GERÇEKLEŞTİRDİ

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.