Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR "DABİS İLE VERİYE DAYALI KARİYER DANIŞMANLIĞI" KONULU WEBİNAR ETKİNLİKLERİNE KATILDI

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ve Genel Müdürlüğümüz iş birliğinde "DABİS ile Veriye Dayalı Kariyer Danışmanlığı" konulu webinar etkinlikleri düzenlendi. 27-28 Temmuz 2023 tarihlerinde dört farklı oturumda düzenlenen webinar etkinliklerine, Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren psikolojik danışman ve rehber öğretmenler ile Türkiye İş Kurumu'nda görev yapan iş ve meslek danışmanları katılım gösterdi.

Etkinlik, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Eğitim ve Geliştirme Dairesinden; Daire Başkanı Sayın Dr. Savaş CEYLAN, Birim Müdürü Sayın Volkan NAZLI ile Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Mustafa OTRAR ve Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız Sayın Mecit Ramazan BARIN'ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Söz konusu webinar etkinliklerinde, üniversite ve bölüm tercihi yapacak öğrencilerin daha bilinçli ve veriye dayalı kararlar alabilmelerine olanak sağlayan Danışman Bilgi Sistemi'nin (DABİS), tercih dönemi ve sonrasında psikolojik danışman/rehber öğretmenler, iş ve meslek danışmanları tarafından bir kaynak olarak kullanılmasının önemi vurgulandı. Türkiye'nin her yerinden kariyer danışmanlarının katılımıyla etkileşimli olarak gerçekleştirilen webinar etkinliklerinde kariyer danışmanlarının soruları yanıtlandı.

Webinar etkinliklerinde, DABİS'te 123 farklı bölümden mezunların iş gücü piyasası performanslarının üniversite bazında gösterildiği ve DABİS'in seçilen bir üniversitenin belirli bir program mezununun;

-Ne kadar sürede iş bulduğu,

-Başladığı işte ortalama ne kadar ücret aldığı,

-Program niteliğinden farklı nitelikteki bir alanda çalışıp çalışmadığı,

-Kamu sektöründe çalışıp çalışmadığı,

-Çalıştığı firmanın büyüklüğü,

-Hangi sektörde iş bulduğu,

gibi tercih sürecine etki edebilecek önemli göstergeler içerdiği belirtildi. Ek olarak, sisteme eklenmesi planlanan yeni göstergelere yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.