Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRÜMÜZ MEHMET NEZİR GÜL'ÜN MALATYA ZİYARETİ

GENEL MÜDÜRÜMÜZ MEHMET NEZİR GÜL'ÜN MALATYA ZİYARETİ

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir GÜL, Malatya ili temaslarına 27 yaş üstü özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere yönelik hizmetler sunan, Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Yaşam Merkezi'ni ziyaret ederek başladı. Yaşam Merkezi'nin işleyişi ve burada sunulan hizmetler hakkında yetkililerden bilgi alan Genel Müdürümüz Sayın GÜL; örgün eğitim dışına çıkmış özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin hayat boyu öğrenmeye katılımlarının, aldıkları hizmetlerin niteliğinin artırılmasının ve bu sayede sosyal yaşama katılımlarının sağlanarak bu bireylerin üretken hale getirilmesinin önemli bir husus olduğunu belirtti. '' Nasıl ki örgün eğitim kapsamında özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere yönelik hizmetlerimizi sürdürüyor isek, yaygın eğitim kapsamında da özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere yönelik etkinlik ve programlar düzenliyoruz. Her zaman özel eğitime ihtiyaç duyan tüm bireylere erişme ve bu bireylerin hayatlarına dokunma gayreti içerisindeyiz'' dedi.

Ziyaretlerine Turgut Özal Özel Eğitim Meslek Lisesi, Yeşilyurt RAM, Yeşilyurt BİLSEM, Battalgazi BİLSEM, Battalgazi RAM ziyaretleriyle devam eden Genel Müdürümüz Sayın GÜL, Türkiyem Ortaokulunda düzenlenen kütüphane açılış programına katıldı. 

Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen ve 17 bin okulda 17 bin kütüphane oluşturulmasını hedefleyen "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi" kapsamında, Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan mütefekkir, şair ve yazar Sezai KARAKOÇ kütüphanesinin açılışı yapıldı.

Türkiyem Ortaokulunda düzenlenen kütüphane açılış programına Vali Aydın BARUŞ, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin GÜRKAN, Malatya Milletvekili Öznur ÇALIK, Daire Başkanı Kürşat DULKADİR, İl Milli Eğitim Müdürü Battal KANBAY, siyasi parti temsilcileri ve daire amirleri katıldı.

''Okullarımızda kütüphaneler, sosyal ve kültürel faaliyetlerin de bir merkezi haline gelmiş olacak''

Kütüphane açılış programında Malatya ilinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Müdürümüz Sayın GÜL, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in girişimleri ve talimatları sonucu ülke genelinde kütüphaneler kurulması için çalışmalar yapıldığını, bu kapsamda 15 bin kütüphanenin kurulumunun tamamlandığını belirtti. Sayın GÜL; " Okumanın insanları geliştiren, insanların tarihiyle, kültürüyle barışık şekilde yetişmesini sağlayan, gerek akademik gerekse sosyal, kültürel anlamda daha iyi yerlere gelmelerini sağlayan bir unsur olduğuna inanıyoruz. Kütüphanelerimizin oluşturulmasıyla süreç bitmemiş olacak. Okullarımızda kütüphaneler, sosyal ve kültürel faaliyetlerin de bir merkezi haline gelmiş olacak. Pek çok etkinliğimiz kütüphanede yapılarak öğrencilerin kitapla olan bağını daha da canlı tutmak için gayretimizi sürdürmüş olacağız." diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin GÜRKAN, kütüphanelerin önemine değinerek, "Okumanın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün Malatya'da temsili olarak Türkiyem Ortaokulunda geçtiğimiz günlerde hakkın rahmetine kavuşan Sezai KARAKOÇ adına okul kütüphanesi açılışı düzenlendi ve şuanda Malatya'daki okullarımızın hemen hemen hepsinde okul kütüphaneleri var" dedi.

Vali Aydın BARUŞ, Malatya'da 640 okul ve eğitim kurumunun bulunduğunu belirterek '' gerek yeterli imkânların olmayışı gerekse yeterli mekân ayrılamaması nedeniyle 640 eğitim kurumumuzun 90'ında kütüphane bulunmuyordu. Proje kapsamında ilimizde 90 kütüphane kurulma çalışması başlatıldı. Bugüne kadar 86'sı tamamlandı, 4'ü de 31 Aralık itibariyle tamamlanmış olacak. Dolayısıyla artık kütüphanesiz eğitim kurumumuz kalmamış olacak. Açılan kütüphanelerimiz için de yaklaşık 50 bin kitap temin edildi. Böylece çocuklarımızın yararlanacağı ciddi bir kaynak takviyesi yapıldı. Okullarımıza hayırlı olsun. Bundan sonra çocuklarımızda okuma sevgisinin daha da artacağını düşünüyorum." dedi.

Kütüphane açılış programının ardından Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı okul ve kurum müdürleriyle bir değerlendirme toplantısı gerçekleştiren Genel Müdürümüz Mehmet Nezir GÜL Malatya ili temaslarını tamamladı.

27-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-202127-12-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.