Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Genel Müdürlüğümüzce Hazırlanan Özel Eğitim Öğretim Programlarının Tanıtımı Yapıldı.

Genel Müdürlüğümüzce Hazırlanan Özel Eğitim Öğretim Programlarının Tanıtımı Yapıldı.

Özel eğitime ihtiyacı olan çocukların özelliklerine uygun nitelikli eğitim alabilmelerini sağlamak, bu çocukların ihtiyaçlarına duyarlı, alandaki yeni gelişmeleri yansıtan, öğretmen dostu programlar hazırlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından Özel Eğitim Öğretim Programları hazırlandı. Geliştirilen öğretim programları paydaş temsilcilerinin, medya mensuplarının ve çalışmalarda emeği geçen akademisyen ve öğretmenlerin katılımıyla 8 Mayıs 2018 Salı günü saat 10.00'da Ankara The Greenpark Hotel'de kamuoyuna tanıtıldı.

0-36 ay erken çocukluk, 37-78 ay okul öncesi özel eğitim programları, özel eğitim uygulama merkezi I. kademe, özel eğitim uygulama merkezi II. kademe, özel eğitim iş uygulama merkezi III. kademede yer alan derslerin öğretim programları ve görme engelliler ilkokullarında uygulanmakta olan "Oyun-Fiziki Etkinlikler ve Bağımsız Hareket", görme engelliler ortaokullarında uygulanmakta olan "Beden Eğitimi-Spor ve Bağımsız Hareket" ile görme engelli öğrencilerin devam ettiği özel eğitim meslekî eğitim merkezlerinde uygulanmakta olan "Beden Eğitimi-Spor ve Bağımsız Hareket" dersleri olmak üzere hazırlanan toplam 34 (otuz dört) öğretim programının tanıtım toplantısı Nimet Dr. Erdoğan Meto Özel Eğitim Uygulama Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Fatma Nur KARABULUT'un konuşmaları ile başladı. KARABULUT konuşmalarında Özel Eğitim Öğretim Programlarının özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin ihtiyaçlarına uygun bireyselleştirilmiş eğitime imkân vermesi bakımından özel eğitim alanı için çok kıymetli bir çalışma olduğunu ifade etti. Ardından Ankara Lions Kulübü Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Can ÇELİK'in Özel Eğitim Öğretim Programlarına ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. ÇELİK konuşmalarında özel eğitim programlarının ise çok detaylı hedef ve davranışları içerdiğini, sahada görev yapan öğretmenlerin rahatlıkla uygulayabileceği ve özel eğitim ihtiyacı bulunan çocuklarımızın ihtiyaçlarına cevap verir bir nitelikte olduğunu, sahada çalışan eğitim yöneticisi ve öğretmenlerin işlerini kolaylaştıracağını ifade etti.

Tanıtım toplantısına özel eğitim alanında çalışan öğretmen ve idarecilerin yanında engellilere hizmet veren dernekler ve STK'lar da katıldı. İlgi Otizm Derneği Başkanı Necla ARSLANKURT, ZİÇEV Eğitim Koordinatörü Meryem ŞAHİN, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İÇLİ ve Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Saime TOPTAN özel eğitim öğretim programlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil GÜNGÖR öğretim programlarının ve materyallerinin özel eğitimde yerinin çok büyük olduğunu, bu yüzden özel eğitim programları ve materyallerini geliştirmeye yönelik çalışmalara öncelik verdiklerini belirtti. Özel Eğitim Öğretim Programlarının hazırlanışı ve yapısı gereği öğretmenlerimizin programı uygulama açısından zorluk çekmeyeceğini düşünüyorum diyerek konuşmalarına devam eden GÜNGÖR, erken çocukluk ve okul öncesi dönem için hazırlanmış öğretim programları ile iş uygulama merkezlerinde uygulanacak öğretim programlarının bir ilk olma özelliği taşıması bakımından özel eğitim alanına çok büyük bir katkıda bulunacağını ifade etti. Genel Müdür GÜNGÖR program geliştirme çalışmalarında büyük bir özveri ile çalışan, emeği geçen tüm akademisyenlere ve öğretmenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Talim ve Terbiye Kurulu tarafından kabul edilen ve 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde uygulanmaya başlanacak olan programların tanıtım toplantısı, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Turgut BAĞRIAÇIK'ın moderatörlüğünde; Türkçe/Okuma-Yazma Öğretim Programları alan editörü Prof. Dr. Rüya Güzel ÖZMEN, Erken Çocukluk ve Okul Öncesi Özel Eğitim Öğretim Programları alan editörü Prof. Dr. İbrahim Halil DİKEN, Görmeyen/Az Gören Öğrenciler İçin Beden Eğitimi, Spor ve Bağımsız Hareket Öğretim Programları alan editörü Doç. Dr. Banu ARSLANTEKİN ve Matematik Özel Eğitim Öğretim Programları geliştirme sürecinde görev alan Doç. Dr. İsa Birkan GÜLDENOĞLU'nun katılımıyla gerçekleştirilen panel ile tamamlandı.

 

Özel eğitim öğretim programlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

08-05-201808-05-201808-05-201808-05-201808-05-201808-05-201808-05-201808-05-201808-05-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.