Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ HİMAYELERİNDE HAY BİLGİ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİRLDİ

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ HİMAYELERİNDE HAY BİLGİ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİRLDİ

Genel Müdürlüğümüz himayelerinde, "HAY (Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran, Yunus Emre) Bilgi Şöleni" Samsun'da Tamamlandı.   

UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri programına alınan Cumhurbaşkanlığı himayelerinde koordine edilen Hacı Bektaş Veli'nin vefatının 750. yıl dönümü, Yunus Emre'nin vefatının 700. yıl dönümü, Ahi Evran'ın doğumunun 850. yıl dönümü anısına; Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından koordine edilen, Samsun BİLSEM ve Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi iş birliği ile Hay Bilgi Şöleni hazırlandı.   

"Hacı Bektaş Veli- Ahi Evran-Yunus Emre'nin Hayatı, Şahsiyeti, Eserleri, İslam Bilim ve Düşünce Tarihindeki Yeri ve Önemi" ile "İslam Bilim ve Düşünce Tarihi" olmak üzere iki ana başlık çerçevesinde gerçekleştirilen ve açılış programı ile başlayan  "HAY Bilgi Şöleni", Türkiye genelindeki bilim ve sanat merkezi öğrenci ve öğretmenlerinin katılımıyla 27-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesinde düzenlendi. HAY Bilgi Şöleni'nde katılımcı öğrencilerimiz bildirilerini sundular.   

Şölende; Türkiye Genelindeki bilim ve sanat merkezi lise öğrencilerinin HAY Bildirileri, Türkiye geneli bilim ve  sanat merkezi görsel sanatlar bölümü öğrencilerinin hazırladığı HAY Resim Sergisi, Fatih Dönemi Tıp Alimi Sabuncuoğlu Şerafettin Minyatür Sergisi, El Urdi'nin Astronomi Aletlerinin Üç Boyutlu Modellemesi, Meraga Rasathanesi Mucitlerinin Buluşları Sergisi, Türk-İslam Dönemi haritacılarının yaptığı haritaların Modern Resim Sanatı Akımlarıyla Sergisi açıldı. 20 ilden 25 bilim ve sanat merkezinin katıldığı Şölen, 3 gün sürdü.

GENEL MÜDÜRÜMÜZ HİMAYELERİNDE HAY BİLGİ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİRLDİ

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.