Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ÇALIŞTAY VE HİZMET İÇİ EĞİTİMLERİNE BURSA'DA DEVAM EDİYOR

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ÇALIŞTAY VE HİZMET İÇİ EĞİTİMLERİNE BURSA'DA DEVAM EDİYOR

Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF iş birliği ile yürütülen "Özel Eğitimde Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında öğretmen ve alan uzmanı akademisyenler ile Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Mustafa OTRAR'ın katılımıyla 18-22 Eylül 2023 tarihleri arasında Bursa'da, özel eğitim meslek okulları "Meslek Programları Değerlendirme Çalıştayı" gerçekleştirildi. 

Proje kapsamında daha önce hazırlanan konsolide rapor; meslek programları, staj modeli, atölye standartları çalışmaları ve mükemmeliyet merkezi modeli gibi çalışmalara kaynak oldu. Rapora göre, özel eğitim meslek alanları ve dalları gözden geçirilerek deprem bölgesindeki iş sektörlerine uygun olarak 18 meslek programı güncellenip, 2 yeni meslek programı hazırlandı.

Projenin bundan sonraki aşamasında programlara uygun olarak iki adet kılavuz kitap ve kazanım videoları, iki adet mesleki yeterlilik çerçevesi, İŞKUR işbirliği ile "Okul Sektör İşbirliğine Dayalı Etkili Staj Modeli", "Özel Eğitim Mükemmeliyet Merkezi" geliştirilmesi ve "Üretime Uzanan Özel Eller Ürün Kataloğu" hazırlanması planlanıyor. 

Öte yandan, "Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Arttırılması Projesi" (BEGEP) kapsamında Türkiye genelinde eğitimler düzenlenmeye devam ediyor. Projeyle ilgili bir hizmet içi eğitim de Bursa'da yapılıyor. 

Bu eğitimlerde öğretmenlerimize kaynaştırma/bütünleştirme eğitiminde etkili yol ve yöntemleri anlatılmakta, farkındalık ve bilgi birikimleri arttırılmaya çalışılıyor. 

Proje kapsamında hazırlanan hizmet içi eğitim programları ile 12 pilot ilde 5000 öğretmene kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamaları eğitimi, 500 öğretmene ise eğitici eğitimi verilmesi planlanıyor. Buna ek olarak, Bursa'daki eğitici eğitimi ise 18-29 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.

Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Mustafa OTRAR, ziyaretlerine ek olarak Bursa'daki çalıştayımızı da ziyaret ederek kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarının önemine ilişkin öğretmenlerimizle sohbet etti; görüşlerini paylaştı ve değerlendirmelerde bulundu.

22-09-202322-09-202322-09-202322-09-202322-09-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.