Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GELİŞTİRDİĞİ PROJE İLE DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

GELİŞTİRDİĞİ PROJE İLE DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

BİLSEM öğrencimizden büyük başarı...

Bilim insanı olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ve ülkesine katkı sağlama gayesiyle "mobil robot kol" projesi geliştiren öğrencimiz Artun Özsoy, Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda (INSPO) Dünya 1.si oldu.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen "2021 Yılı TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması"nda da 80 proje içerisinde finale kalarak büyük bir başarı gösteren İzmir Arkas Bilim ve Sanat Merkezi 11. Sınıf öğrencimiz Artun Özsoy'un herhangi özel bir programlama eğitimi gerektirmeden tehlikeli işlerde kullanılabilecek basit ve kullanıcı dostu olan hazırladığı robot kolun belirli bir uzaklıktan kol hareketlerini taklit ederek kimyasal yaralanmalar ve ölümlere yol açan deneylerde, tehlike yaratabilecek ağır malzemelerin hassas bir şekilde taşınmasında kullanılabileceğini söyledi.

Askeri veya güvenlik gereksinimlerinde, robot kolun her yöne hareket edebildiğini belirten Artun Özsoy, kimyasal ve biyolojik deneylerde insanların yaralanıp kör olabildiğini görünce aklıma bu projeyi geliştirmek geldiğini; günümüzde robotların maliyeti ve kullanımının uzmanlık istemesi nedeniyle hala insan gücüyle yapılan tehlikeli işlerin olduğunu, sınır dışında ve ülke içinde yürütülen askeri operasyonlarda tespit edilen düzeneklerin bu robot sayesinde saptanıp imha edilebileceğini belirtti.

Öğrencimiz Artun Özsoy'u, danışman öğretmeni Bora Cemal Özdemir'i, velimizi, Arkas Bilim ve Sanat Merkezi idareci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyor; öğrencimiz Artun Özsoy ile proje geliştirmek için uğraşan tüm öğrencilerimize hayatları boyunca başarılar diliyoruz.

 

BİLSEM ÖĞRENCİMİZDEN BÜYÜK BAŞARI BİLSEM ÖĞRENCİMİZDEN BÜYÜK BAŞARI BİLSEM ÖĞRENCİMİZDEN BÜYÜK BAŞARI BİLSEM ÖĞRENCİMİZDEN BÜYÜK BAŞARI

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.