Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Yönelik Rehberlik ve Özel Eğitim Kılavuz Kitapları Yayımlanarak Dağıtımına Başlandı.

Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Yönelik Rehberlik ve Özel Eğitim Kılavuz Kitapları Yayımlanarak Dağıtımına Başlandı.

Millî Eğitim Bakanlığınca 2012 yılından bu yana Türkiye’de yaşayan okul çağındaki geçici koruma statüsündeki yaklaşık 1 milyon Suriyeli çocuğun eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yapılmaktadır. Genel Müdürlüğümüz, yaşanan dramdan en çok etkilenen grup olan çocukların sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak, travma ile baş etme noktasında onlara destek sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Bu amaçla bahse konu öğrencilerin kayıp kuşak haline gelmelerini önlemek, kültürel farklılıkları zenginlik unsuru olarak kullanabilmek ve alanda çalışan öğretmenlerimizin çalışmalarına katkı sağlamak için UNICEF iş birliği halinde Geçici Koruma Statüsündeki Bireylere Yönelik Rehberlik Hizmetleri Kılavuz Kitabı hazırlanarak 10 bin adet basıldı. 

Eş zamanlı olarak Geçici Koruma Statüsündeki özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin tespiti, yönlendirilmesi ve ülkemizde sağlanan özel eğitim imkanlarından faydalanmaları konusunda yürütülmekte olan çalışmalara rehberlik etmesi amacıyla Geçici Koruma Statüsündeki Bireylere Yönelik Özel Eğitim Hizmetleri Kılavuz Kitabı da hazırlanarak 10 bin adet basıldı. 

Sadece ülkemizdeki Geçici Koruma Statüsündeki Suriyeliler için değil, diğer göçmenler için de önemli bir kaynak niteliği taşıyan kılavuzların 81 ildeki paydaşlarımıza dağıtımı başlamıştır. 

Geçici Koruma Statüsündeki Bireylere Yönelik Rehberlik Hizmetleri Kılavuz Kitabı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Geçici Koruma Statüsündeki Bireylere Yönelik Özel Eğitim Hizmetleri Kılavuz Kitabı’na buradan ulaşabilirsiniz.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.