Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Geçici Koruma Statüsündeki Bireylere Yönelik Hazırlanan “Rehberlik Hizmetleri” ve “Özel Eğitim Hizmetleri Kılavuz” Kitaplarının Arapça Basımları Yapıldı.

Geçici Koruma Statüsündeki Bireylere Yönelik Hazırlanan “Rehberlik Hizmetleri” ve “Özel Eğitim Hizmetleri Kılavuz” Kitaplarının Arapça Basımları Yapıldı.

Ülkemizde geçici koruma statüsü altında yaşayan yabancı öğrencilerin okula erişimlerini artırmak amacıyla Bakanlığımıza bağlı geçici eğitim merkezlerinde 13.178 Suriyeli eğitici, eğitime gönüllü olarak destek olmaktadır. Geçici eğitim merkezlerinde öğrenimlerine devam etmekte olan 250 bine yakın öğrencinin eğitimleri, içinde bulundukları yeni süreçlere uyumları, savaşın ve göçün psikolojileri üzerindeki etkilerinin azaltılması gibi pek çok konuda Suriyeli öğretmenlerin stratejik rolleri bulunmaktadır.

Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF iş birliği ile ülkemizde geçici koruma statüsündeki bireylere sunulmakta olan özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. İllerde yürütülmesi planlanan faaliyetlere ve hizmetiçi eğitim etkinliklerine rehberlik etmesi amacıyla 81 ilde konuyla ilgili görev yapan personele dağıtılmak üzere “Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Yönelik Rehberlik Hizmetleri Kılavuz Kitabı” ve “Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Yönelik Özel Eğitim Hizmetleri Kılavuz Kitabı” hazırlanmıştır.

Kılavuz kitaplarda 2011 yılından bu yana ülkemize göç etmekte olan geçici koruma statüsündeki bireylerin hukukî durumları, eğitim hakları ve ülkemizdeki eğitim süreçlerine dahil olmaları; yaşanan sorunlar, mevcut durum analizleri, önerilen rehberlik çalışmaları, öğretmenler için etkinlik örnekleri gibi Suriyeli öğretmenleri çalışma süreçlerinde destekleyecek pek çok içerik bulunmaktadır. Kitaplarda geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin ve onlarla birlikte yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar da ele alınmış, çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.

Bu içeriklerden geçici koruma statüsündeki Suriyeli öğretmenlerin en verimli şekilde faydalanabilmeleri amacıyla içerikler Arapça’ya tercüme edilerek her kitap beş bin adet basılmıştır. Basılan on bin kitabın başta geçici eğitim merkezleri olmak üzere ülkemizde görev yapmakta olan geçici koruma statüsündeki Suriyeli öğretmenlere dağıtımına başlanmıştır.

Geçici Koruma Statüsündeki Bireylere Yönelik Rehberlik Hizmetleri Kılavuz Kitabı´nın Arapça versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Geçici Koruma Statüsündeki Bireyleri Yönelik Özel Eğitim Hizmetleri Hizmetleri Kılavuz Kitabı´nın Arapça versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.