Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

FARKLILIKLARIMIZI HEP BİRLİKTE KUCAKLIYORUZ!

FARKLILIKLARIMIZI HEP BİRLİKTE KUCAKLIYORUZ!

2 Nisan 2008'de Birleşmiş Milletler tarafından otizm spektrum bozukluğu konusunda toplumsal farkındalığı ve duyarlılığı artırmak, otizm spektrum bozukluğu olan bireyleri ve ailelerini desteklemek, bu bireylere sunulan hizmetlerin iyileştirilmesine katkı sağlamak amacıyla, 2 Nisan "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir.

Otizm spektrum bozukluğu, erken yaşlarda başlayarak her yaşta ve her kesimden insanı çeşitli düzeylerde etkileyen bir durumdur. Millî Eğitim Bakanlığı olarak, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin eğitim haklarına yönelik hak temelli yaklaşımları benimseyerek çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Genel Müdürlüğümüzce özel eğitim okullarının eğitim ortamlarının niteliğini geliştirmek ve kurumsal kapasitelerini artırmak amacıyla orta-ağır düzeyde otizm spektrum bozukluğu öğrencilerimizin de öğrenim gördüğü özel eğitim uygulama okullarında uygulama evleri ve beceri uygulama alanları ile hafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerimizin öğrenim gördüğü özel eğitim meslek okullarında meslek edinme atölyeleri kuruyoruz. Bu öğrencilerimiz için "Özel Eğitimde Mesleki Eğitim Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bu öğrencilerimiz için eğitsel materyal ve yardımcı kaynaklar geliştiriyoruz.

Bu özel günde farkındalığı artırmak ve toplumsal bilinci güçlendirmek için çeşitli etkinlikler ve çalışmalarla bir araya geliyor ve otizm spektrum bozukluğu yaşayan bireylerin haklarına ve ihtiyaçlarına saygı duyarak, onların eğitim ve toplumsal yaşama tam katılımını destekliyoruz.

Tüm farklılıkların kucaklanması ve kabul görmesi büyük önem taşımaktadır. Otizm spektrum bozukluğunun renkli dünyasını keşfetmek, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle birlikte otizmin farkında olmak, anlamak ve farklılıkları kucaklamak adına çalışmalar yapıyor, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşarak toplumsal farkındalığı artırmak için hep birlikte adımlar atıyoruz.

Her bireyin kendi potansiyeline erişim hakkı olduğuna inanıyor ve eğitim sistemimizi bu temel değer üzerine kuruyoruz.

Dünya Otizm Farkındalık Günü, herkesin daha anlayışlı, destekleyici ve kucaklayıcı bir toplumda yaşama hakkına sahip olduğunun hatırlanması ve toplumsal içselleştirmenin tam olarak sağlanabilmesi için hepimiz farklılıkları kucaklamalı, empati göstermeli ve her bireyin potansiyeline erişimini sağlamak için çaba göstermeliyiz.

"Dünya Otizm Farkındalık Günü"nde, otizm spektrum bozukluğu olan tüm bireylerin yaşamlarını daha iyi anlamak ve onları desteklemek için birlikte hareket etmemiz gerekmektedir. Öğrencilerimize fedakârca hizmet sunan tüm öğretmenlerimize, personelimize ve ailelerimize teşekkür ediyoruz.

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.