Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ETKİLEŞİMLİ DİJİTAL ÖZEL EĞİTİM UYGULAMASI "GEDEX" ÖĞRENCİLERİMİZİN VE ÖĞRETMENLERİMİZİN KULLANIMINA AÇILIYOR

ETKİLEŞİMLİ DİJİTAL ÖZEL EĞİTİM UYGULAMASI

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitim kalitelerinin arttırılması yoluyla toplumsal yaşama katılımlarını artırmak, öğrencilerimizi toplumda kendine yeten bağımsız bireyler haline gelmesini desteklemek, onların akademik ve bilişsel becerilerini geliştirmek, öğretmelerin sınıfta kullandığı eğitim-öğretim materyallerini çeşitlendirmek amacıyla hazırlanan GEDEX Etkileşimli Dijital Özel Eğitim Uygulaması Genel Müdürlüğümüz ve Karayel Özel Eğitim ve Bilişim teknolojileri LTD. ŞTİ. arasında imzalanan protokol ile tüm özel eğitim okul ve sınıflarımızın hizmetine ücretsiz olarak sunulacaktır.

İçeriğinde 'Bilişsel Beceriler, Okuma-Yazma, Matematik ve Türkçe' eğitim modüllerini barındıran uygulamada yaklaşık 100 bin etkileşimli ekran, 2000 ödev sayfası ve oyunlar bulunmaktadır. Öğrencilere bu modüller kullanılarak bireysel eğitim veya grup eğitimi verilebilmektedir. Uygulama öğrencinin görme, işitme ve dokunma duyularına hitap ederek öğretimin kalıcılığının ve genellemesinin artırılmasına katkı sağlamaktadır. Uygulamada öğrencinin bireysel performansını ölçme amacı ile kullanılan 'Kaba Değerlendirme Formları' da bulunmaktadır. GEDEX uygulaması ile öğrencinin gelişim süreci kolayca takip edilebilmektedir. Mail özelliği ile veliler günlük ders içerikleriyle ilgili bilgilendirilebilmekte ve yönlendirilebilmektedir. Öğrencinin ev ödevleri velilere çıktı veya mail yolu ile gönderilebilmektedir.

Akıllı tahta ve bilgisayarda kolaylıkla kullanılan uygulamanın tüm kademelerdeki özel eğitim sınıflarında ve okullarında kullanılmasına yönelik çalışmalara başlanmıştır. Genel Müdürlüğümüzce yapılan protokol ile tamamen ücretsiz olarak hizmete sunulan GEDEX uygulamasının tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize faydalı olmasını temenni ediyoruz.  

25-03-202125-03-202125-03-202125-03-202125-03-202125-03-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.