Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"ELİF İLE ALP" YEPYENİ ETKİNLİKLERLE YAYINLANDI. 

Bakanlığımız, psikososyal destek hizmetleri kapsamında koronavirüs salgını süresince psikolojik sağlamlığı artırmak amacıyla okul öncesi ve ilkokul öğrencileri seviyesinde "Elif ve Alp" karakterlerini içeren Psikoeğitsel Etkinlikler Kitapçıkları bir seri olarak yayımlanmıştır. Kitap serisinin ""Piknik Hazırlığı"" başlıklı üçüncü bölümü de yaz tatili döneminde keyifli vakit geçirmeleri için ebeveynlerin ve çocukların beğenisine sunulmuştur.  Bu kitapçıkta; koronavirüs salgını döneminde kontrollü normalleşme süreci ile birlikte çocukların, güçlü yanlarını fark etmeleri ve geleceğe yönelik olumlu bakış açısı kazanmaları amacıyla hikaye içerisine yerleştirilmiş veli ve çocukların birarada uygulayabileceği interaktif etkinlikler mevcuttur. 

"Elif ile Alp" koronavirüs salgını döneminde çocukların duygularını anlama ve ifade etmelerini sağlayarak uyumlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Olağandışı durumlarda çocukların korku, kaygı gibi duygularını direk kendi üzerlerinden değil de hikâyelerdeki karakterler üzerinden ifade etmeleri onların yaşanılanları anlamlandırmalarını kolaylaştırmaktadır. Bu doğrultuda "okul öncesi ve ilkokul" seviyesi için hazırlanan "Piknik Hazırlığı" temalı üçüncü kitapçık Milli Eğitim Bakanlığı ve Genel Müdürlüğümüz web sayfasında yayımlanmıştır. 

İlerleyen süreçte okulların açılması dönemine hazırlık olarak psikososyal destek sunmak üzere hazırlıklarımız devam etmektedir. Okulların açılması ile birlikte pandeminin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek ve normalleşme sürecini hızlandırmak amacı ile öğrenci, öğretmen ve ailelere yönelik birer psikoeğitim programı hazırlanmaktadır. Okul temelli psikoeğitsel etkinliklerden oluşan bu program ülkemizdeki tüm okullarda uygulanacaktır.

Sınav sonrası yerleştirme döneminde de ülke çapında kurulacak tercih danışmanlığı birimleri ile bu alanda uzman rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımız tarafından çocuklarımıza tercih danışmanlığı hizmeti sunulacaktır.

 

Elif ile Alp 3 "Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik Psikoeğitsel Etkinlikler Kitapçığı 3" ulaşmak için tıklayınız

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.