Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

EĞİTİMLE YENİDEN BULUŞMA PROJESİ

Eğitim sisteminde kaydı bulunmayan öğrencilerin takip sistemiyle eğitime dâhil edilmesi amacıyla düzenlenen "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesinin tanıtım töreni, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in katılımıyla gerçekleştirildi.
EĞİTİMLE YENİDEN BULUŞMA PROJESİ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde düzenlenen törendeki konuşmasında ülkelerin beşeri sermayesini artırmada en önemli enstrümanın eğitim olduğuna dikkati çekerek, 2000'li yıllara bakıldığında okullaşma oranlarının beş yaşta yüzde 11, ortaöğretimde yüzde 44, yükseköğretimde ise yüzde 14 olduğunu hatırlattı. Bu verinin 2000'li yıllarda Türkiye'nin insan kaynağını çok verimli bir şekilde kullanamadığına işaret ettiğini anlatan Sayın Özer,  "Son yirmi yılda 3 önemli adım atılıyor. Birincisi, fiziki yatırım. Tüm illerimizde, ilçelerimizde bu ülkenin evlatlarının okul öncesinden yükseköğretime tüm kademelerde eğitime erişebilmesi için devasa derslikler, okullar yapılıyor. 2000'li yıllarda tüm eğitim sisteminde 300 bin  derslik varken bugün 857 bin civarında dersliğimiz var." dedi. 

Bir diğer konunun eğitimde uygulanan sosyal politikalar olduğunun altını çizen Bakanımız Sayın Mahmut Özer, sosyoekonomik olarak dezavantajlı ailelerin çocuklarının eğitimle buluşabilmesi için şartlı eğitim yardımları, pansiyonlar, taşımalı eğitim, ücretsiz yemek, ücretsiz ders kitapları gibi uygulamalar için son yirmi yılda 525 milyar liralık bütçe kullanıldığını anlattı. Üçüncü önemli adımın başörtüsü yasağı, katsayı uygulaması gibi eğitimin önünde engel oluşturan antidemokratik uygulamaların kaldırılması olduğunu ifade eden Sayın Özer, son yirmi yılda toplumsal taleplere çok daha duyarlı bir eğitim sistemi ortaya konulduğunu anlattı.   

"Gelinen noktada 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 11'den yüzde 99'a, ilkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,63, ortaokuldaki okullaşma oranı 99,44, ortaöğretimdeki okullaşma oranı da yüzde 95'e yükseldi. " diyen Sayın Özer, bu üç boyutlu gelişmenin lideri olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarını sunduğunu belirtti.  

Okul öncesi eğitimi çok daha yaygın hâle getirmek ve erişilebilirliği artırmak için 2022 yılında 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktıklarını kaydeden Sayın Özer, "... Çünkü Türkiye'deki mevcut anaokulu sayısı, 2 bin 782 idi. Üç yaştaki okullaşma oranları yüzde 9, dört yaştaki okullaşma oranı yüzde 16, beş yaştaki okullaşma oranı da yüzde 65'ti." hatırlatmasını yaptı.  

Sayın Özer, "Bizim amacımız neydi 3 bin yeni anaokulu yaparak? Türkiye'de eğitimdeki evrenselleşme evresini nihayete erdirmekti ve hep birlikte Bakanlık olarak devasa bir seferberlik yürüttük. Bir yılda 6 bin 4 anaokulu kapasitesi oluşturduk." diye konuştu.  

Bakanımız Sayın Mahmut Özer, bu sayede üç yaştaki okullaşma oranının yüzde 9'dan yüzde 16'ya, dört yaştaki okullaşma oranının yüzde 16'dan yüzde 38'e, beş yaştaki okullaşma oranının ise yüzde 65'ten yüzde 99'a ulaştığını vurguladı.

EĞİTİMLE YENİDEN BULUŞMA PROJESİEĞİTİMLE YENİDEN BULUŞMA PROJESİEĞİTİMLE YENİDEN BULUŞMA PROJESİEĞİTİMLE YENİDEN BULUŞMA PROJESİ

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.