Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

EĞİTİM AİLESİNE 3 BİN 500 ENGELLİ ÖĞRETMEN KATILDI

  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in katılımıyla MEB Şûra Salonu'nda düzenlenen törende 3 bin 500 engelli öğretmen ataması yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başvuru yapıp ataması yapılmayan tüm adayların atanacağı müjdesini verdi.
EĞİTİM AİLESİNE 3 BİN 500 ENGELLİ ÖĞRETMEN KATILDI

Millî Eğitim Bakanlığınca, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) kapsamında 3 bin 500 engelli öğretmen ataması bugün gerçekleştirilen törenle yapıldı.  

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, törende yaptığı konuşmada öncelikle 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlere değinerek, hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet, yakınlarına sabrı cemil diledi. Sayın Özer, "6 Şubat depreminde öğretmenlerimizi de kaybettik, 6 Şubat depreminde kaybetmiş olduğumuz tüm öğretmenlerimize ve terör saldırılarında şehit olan tüm şehit öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun." ifadesini kullandı.  

"Sayın Cumhurbaşkanım, sizin liderliğinizde son 20 yıl, eğitimde devrimsel dönüşüme tanıklık etti." diyen Bakan Sayın Özer, bir ülkenin en önemli sermayesinin beşeri sermaye ve insan kaynağı olduğuna işaret etti. Özer, bu beşeri sermayenin niteliğini artırmadaki en önemli unsurun da eğitim olduğunu vurguladı.  

Bugün Türkiye'nin rekabet ettiği OECD ülkelerinin, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda yüzde 90'lara ve üzerine çıkardığını anımsatan Sayın Özer, "Türkiye 2000'li yılların başında eğitimde maalesef sınıfta kalmıştı. 5 yaştaki okullaşma oranı sadece yüzde 11'di. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı sadece yüzde 44'tü. Yani lise çağı nüfusunun yarısı okul dışındaydı." dedi.  

Sayın Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde başlayan eğitim seferberliğiyle Türkiye'deki tüm il ve ilçelerde hiçbir bölge ayrımı yapılmaksızın devasa eğitim yatırımlarının yapıldığını söyledi.  

"Eğitimin demokratikleşmesi yönünde tüm antidemokratik uygulamalar bu dönemde kaldırıldı"

Sayın Özer şöyle devam etti: "Sadece bunlar yapılmadı. Eğitimin demokratikleşmesi yönünde tüm antidemokratik uygulamalar bu dönemde kaldırıldı. Hatırlayın, bu ülkede başörtüsü yasakları eğitimin önündeki en büyük bariyerdi. Kız çocuklarımız üniversite kapılarında polislerin müdahalesiyle veya rektörlükleri tarafından ikna odalarında başörtülerini çıkartmak için yoğun baskılara maruz kaldılar. Ama bugün kadın hakları hakkında konuşanlar, o gün konuşmadılar. Bugün beyin göçüyle ilgili konuşanlar, o gün kendi ülkesinde parya gibi eğitime başörtüsü nedeniyle erişemeyenlerin yurt dışına gitmesini bir beyin göçü olarak görmediler. Sadece başörtüsü yasağı kaldırılmadı. Aynı zamanda imam hatip liselerinin ve meslek liselerinin tarumar olmasına yol açan katsayı uygulaması bu ülkede 12 yıl uygulandı. Yine katsayı uygulaması da zatı devletlerimizin döneminde, sizlerin tarafından kaldırıldı ve imam hatip liseleri kaldıkları yerden hikayesini söylemeye devam etti. Meslek liseleri kaldıkları yerden iş gücü piyasasının nitelikli insan kaynağını yetiştirmek için devam etti."  

Eğitimde fırsat eşitliği konusunu bugün istismar edenlerin, eğitimde fırsat eşitliğinin önünde bariyerler oluşturduğunu kaydeden Sayın Özer, "İşte eğitimde fırsat eşitliği için o garip gurebanın, mazlumların seslerini güz bir şekilde söyleyebilmeleri için kitaplar ücretsiz bir şekilde dağıtıldı. Yardımcı kaynaklar ücretsiz bir şekilde dağıtıldı. Taşımalı eğitimle ücretsiz bir şekilde öğrencilerimiz okullarına eriştirildi. Bugün 5 milyon öğrencimiz ücretsiz bir şekilde her gün sıcak yemek yemekte okullarımızda." diye konuştu.  

Sayın Özer, son 20 yıldaki eğitimdeki sosyal politikaların bugünkü kurdan karşılığının 525 milyar lirayı bulduğunu belirterek, gelinen noktada 5 yaşta 2000'li yılların başındaki yüzde 11 olan okullaşma oranının yüzde 99,86'ya ulaştığını bildirdi.  

Sayın Özer şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanımız hep sıklıkla 'nereden nereye diyor?' Yüzde 11, yüzde 99,86. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44'ten, yüzde 99,12'ye çıktı. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranı yüzde 14'ten yüzde 50'lerin üzerine çıktı. Sayın Cumhurbaşkanım, zatı devletlerinize, bu ülkenin evlatlarının eğitimine vermiş olduğunuz desteklerden dolayı hem şahsım, hem öğretmenlerim hem de onların aileleri adına en içten şükranlarımı arz ediyorum."  

"Son 20 yıldaki yatırımlar cumhuriyetin birinci yüzyılının tüm eksikliklerini gideren bir döneme karşılık gelmektedir"

Son 20 yıldaki eğitim yatırımları olmasaydı Türkiye Yüzyılı'nın bir hayalden ibaret kalacağını belirten Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Son 20 yıldaki yatırımlar cumhuriyetin birinci yüzyılının tüm eksikliklerini gideren bir döneme karşılık gelmektedir. Tarih bunu, bizler bunu asla unutmayacağız." dedi.

Erişim problemi çözülürken eş zamanlı olarak öğretmen yatırımı da yapıldığını kaydeden Sayın Özer, "Son yirmi yılda 800 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirilerek öğretmen ordumuz 500 binlerden 1, 2 milyona çıkarıldı. Ve OECD raporlarında şu çok bariz bir şekilde ortada: Öğrenci sayısını bu kadar artırıp öğretmen başına düşen öğrenci sayısını bu kadar azaltan başka bir ülke yok." ifadelerini kullandı.  

'Gönül dostu' olarak nitelediği öğretmenlere eğitime yaptıkları katkılardan dolayı en içten şükranlarını sunduğunu kaydeden Sayın Özer, "Bugün atamasını gerçekleştireceğimiz 3 bin 500 engelli öğretmenimize de 'Eğitim camiamıza hoş geldiniz' diyorum. İnşallah bugünkü öğretmen atamasıyla çok daha güçlü hale geleceğiz. " diye konuştu.  

Son iki yıl içerisinde Kovid salgını ve 6 Şubat depremi gibi iki önemli travmanın atlatıldığına dikkati çeken Bakanımız Sayın Mahmut Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:   

"Kovid salgınında, o günlerde herkes canını korumak için çalışırken öğretmenlerimiz vefa gruplarında vatandaşın ihtiyaç duyduğu ürünleri canını hiçe sayarak ihtiyaç noktalarına ulaştırdılar. Meslek liselerimiz vatandaşın ihtiyaç duyduğu maskeyi, dezenfektanı, yüz koruyucu siperliği, her türlü ihtiyacı üreterek ücretsiz şekilde vatandaşa ulaştırdılar. 6 Şubat depreminde hani Necip Fazıl'ın bir gençlik muştusu vardır. 'Kim var?' denildiği zaman sağına ve soluna bakmadan tek tek 'Ben varım' diyen bir gençlik... O gün on ilimizde insanlar yardım için çağırdığı zaman bu öğretmen ordumuz 'Kim var?' denildiği zaman sağına ve soluna bakmadan tek tek sahaya intikal ettiler. Yemekler pişirdiler, ekmek pişirdiler, gelen yardımların tasnifinde çalıştılar, çadırlarda eğitime devam ettiler. Çadırların organizasyonlarında büyük katkı sağladılar. Hala da oradalar. Ben diğerini düşman değil, cennetin yolu olarak gören ve bunu da bizzat bu olağanüstü günlerde gösteren tüm öğretmenlerimize canı gönülden şükranlarımı arz etmek istiyorum. İnşallah sizlerin liderliğinde Türkiye Yüzyılı'nda tüm eğitim camiamızla açtığınız yolda yürümeye, size yoldaş olmaya devam edeceğiz."  

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'dan bugün ataması yapılmayan engelli öğretmen adaylarına müjde

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer 3 bin 500 engelli öğretmen ataması programında butona basıldığı sırada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başvuru yapan tüm adaylara bir müjdesi olduğunu açıkladı. Sayın Özer, "Bu engelli öğretmen atamasına 4 bin 300 öğretmenimiz başvurmuştu. 3 bin 500 atamayı bugün gerçekleştirdik. Geriye kalan tüm engelli öğretmenlerimizi de atayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza tüm engelli öğretmen adayları adına şükranlarımızı arz ediyoruz." dedi.  

Bugün atanan tüm öğretmenlere başarılar dileyen Sayın Özer, "Eğitim camiamıza hoş geldiniz diyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.