Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

DESTEK EĞİTİM PROGRAMLARINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME TOPLANTILARININ İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DESTEK EĞİTİM PROGRAMLARINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME TOPLANTILARININ İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Özel eğitim alanında meydana gelen birçok değişme; özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden yararlanmakta oldukları destek eğitim hizmetleri süreçlerinde uygulanmakta olan destek eğitim programlarının yeniden hazırlanması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar sonucunda müfredatla uyumlu ve detaylı açıklamaların bulunduğu, zenginleştirilmiş kazanımlarla öğretmen ve öğrenci dostu programlar hazırlanmıştır. Hazırlanan programlar 2021 Nisan ayında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca onaylanmış 2021 Mayıs ayı Tebliğler Dergisinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu programların rehberlik ve araştırma merkezi personellerine tanıtılması ve MEBBİS-RAM Modülüne işlenmesi sürecine ilişkin bilgilendirmelerin yapılması amacıyla Genel Müdürlüğümüzce program bilgilendirme toplantıları ve soru cevap oturumları gerçekleştirilmesine yönelik bir çalışma planlanmıştır. Düzenlenecek olan bu eğitimler sonrasında 30 Temmuz tarihinden itibaren Yenilenen Destek Eğitim Programları uygulanmaya başlanacaktır.

Destek eğitim programlarına ilişkin bilgilendirme toplantılarının ilki rehberlik ve araştırma merkezleri müdür ve müdür yardımcıları ile Genel Müdürümüz Mehmet Nezir GÜL, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Kürşat DULKADİR ve Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Murat AĞAR'ın katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 500 katılımcının yer aldığı çalışmada; güncellenen destek eğitim programları tanıtılmış, "yeni programlar ile eski programların karşılaştırılması, yeni destek eğitim programlarının ölçme ve değerlendirme uygulamaları, rehberlik araştırma merkezi yılsonu değerlendirme süreci, RAM modülü düzenlemeleri, eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar" konu başlıkları ele alınmıştır.

Destek Eğitim Programlarına ilişkin program bilgilendirme toplantıları özel eğitim bölüm başkanları ve özel eğitim değerlendirme kurul üyelerinin katılımıyla Temmuz ayında devam edecektir.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.