Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUKLARIMIZIN RUH SAĞLIĞINI KORUYUCU EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇOCUKLARIMIZIN RUH SAĞLIĞINI KORUYUCU EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Bakanlığımız, depremin yaşandığı ilk günden itibaren travmaya maruz kalanlarda ortaya çıkan stresi azaltmak ve uzun vadeli uyumu ve olumlu başa çıkma becerilerini artırmak amacıyla ruh sağlığı alanında koruyucu birçok çalışma gerçekleştirdi.

Afet ve acil durumun yoğun olarak yaşandığı illerde, öğrenci, öğretmen ve velilerin travmanın etkileriyle baş etmelerini ve normalleşme sürecine uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF iş birliği ile "Psikososyal Destek Projesi" kapsamında deprem illerinde görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara "Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale (TS-GTM)" ile ilgili uygulayıcı eğitimleri verilmektedir. Bu dönem eğitimlerine, deprem gibi olumsuz yaşantılar sonrasında organ yetmezliği veya kaybı yaşayan öğrencilerin psikolojik iyi oluşlarını desteklemek için yeni içerikler eklendi. Bu kapsamda 160 psikolojik danışmana 20-24 Kasım 2023 tarihinde arasında Antalya'da eğitim verilecek.

Genel Müdürlüğümüz Personeli, UNICEF Temsilcileri, Eğitim Görevlileri ve deprem bölgesinde görev yapan psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin katıldığı eğitimin açılışını Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız Sayın Serpil ALTUNCU VAROL yaptı. Konuşmasında, öncelikle deprem bölgesinde görev yapan psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Ardından hafta boyunca, travma konusunda tecrübeli eğitim görevlilerimiz aracılığıyla grup uygulamaları kapsamında "Travma ve Kriz", "Travma Türleri ve Bileşenleri", "Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale", "Grupla Psikolojik Danışma Aşamaları", "Çağrısız Anılar", "Aşırı Uyarılmışlık" ve  "Kaçınma" gibi konu başlıklarında eğitim alacaklarını ve bölgelerine döndüklerinde ihtiyacı olduğunu düşündükleri öğrencilerle bu çalışmaları yaparak onların psikolojik iyi oluşlarına destek sunmalarını söyleyerek konuşmalarını tamamladı.

20-11-202320-11-202320-11-202320-11-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.