Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

DAVRANIŞSAL BAĞIMLILIKLARI ÖNLEMEYE YÖNELİK GELİŞTİRİLEN "DEĞİŞEN BEN" GRUP MÜDAHALE PROGRAMI EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR

DAVRANIŞSAL BAĞIMLILIKLARI ÖNLEMEYE YÖNELİK GELİŞTİRİLEN

                Bağımlılıkla mücadele çalışmalarından biri olan, davranışsal bağımlılıkla mücadele kapsamında; önleyici çalışmalara katılan ancak problemli internet kullanımı devam eden ortaokul ve lise öğrencilerini tespit ederek grup müdahale programına katılmaları ve okul-aile-toplum ekseninde ilgili kurum/kuruluşlarla iş birliği halinde sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerden (çocuk/gençlik tiyatrosu, geleneksel çocuk oyunları festivali, uçurtma şenliği, doğa gezileri, spor turnuvaları, çocuk şenlikleri, çevreye duyarlılık etkinlikleri, hayvanlarla ilgili duyarlılık ve sorumluluk etkinlikleri, ağaç dikme şenliği, gençlik kampları, tasarım beceri atölyeleri vb.) yararlanmalarını sağlamak amacıyla "Davranışsal Bağımlılığa Yönelik Grupla Psikolojik Danışma Programı Uygulayıcı Eğitimi Kursu" 80 rehber öğretmen/psikolojik danışmanın katılımıyla başladı.

            Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız, Bakanlık personeli, Akademisyenler ve rehber öğretmen/psikolojik danışmanların katıldığı eğitimin açılışını Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız Sayın Serpil ALTUNCU VAROL yaptı. Konuşmasında, Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen çalışma ile modelde yer alan grup müdahale programlarının Anadolu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Sayın Prof. Dr. Aydoğan Aykut CEYHAN, Sayın Prof. Dr. Esra CEYHAN, Öğr. Üyesi Sayın Dr. Deniz GÜLER, Öğr. Üyesi Sayın Dr. Ferhat BAYOĞLU ve Öğr. Üyesi Sayın Dr. Ömer ÖZER tarafından iş birliği içerisinde hazırladığını, davranışsal bağımlılıkları önlemeye yönelik hazırlanan bu programların Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ilk özgün müdahale programı olduğunu, sınıflarda önleyici çalışmalar sonrasında, tarama çalışmaları (gözlem, görüşme, ölçekler yoluyla) yapılarak davranışsal bağımlılıklar açısından riskli görülen öğrenciler tespit edildikten sonra bu öğrencilerin grup müdahale programına dâhil edildiğini söyledi.

 

            Daire Başkanımızın açılış konuşmasının ardından; "Değişen Ben" isimli grup müdahale programı ile ilgili katılımcılar gruplara geçerek eğitimlerine başladı.

         Bakanlığımıza özgü hazırlanan bu programların hizmet içi eğitimlerinin yaygınlaştırılarak okul/kurumlarda görevli rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar tarafından uygulanması önem arz etmektedir.

            Bu gibi çalışmalar yolu ile hazırlanan bu programların hizmet içi eğitimleri yolu ile okul/kurumlarda görevli rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara eğitimler verilmeye devam edecektir.

30-10-202330-10-202330-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.