Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

DANIŞMAN BİLGİ SİSTEMİ (DABİS) SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DANIŞMAN BİLGİ SİSTEMİ (DABİS) SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüz ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi işbirliğinde rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara yönelik bilgilendirme çalışması Genel Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Mustafa OTRAR, Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanımız Sayın Serpil ALTUNCU VAROL ve Dr. Sayın Savaş CEYLAN'nın katılımları ile gerçekleştirildi.

Genel Müdürümüz, Danışman Bilgi Sitemi (DABİS) üzerinden yapılan çalışmaların öneminden, Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün öğrencilerimizi mesleki gelişimlerine yaptığı katkıdan, yapay zekâ destekli geliştirilen ilgi envanterinin tamamlanmak üzere olduğundan, tercih sürecinde özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizi tercih sürecinde en doğru bir şekilde desteklenmeleri gerektiğinden bahsetti.

Sayın OTRAR, mesleklerin itibarı ile ilgili yapılan araştırmada sosyal beğenin meslek seçimini etkilediğini, bu gelişim çağında olan öğrencilerimizin de buna göre hareket edebileceklerini söyledi. Öğrencilerimizin imaj, sosyal beğeni, toplumsal yönlendirmelere göre değil de ilgi, yetenek ve değerlerine göre seçim yapmalarının sağlıklı olacağını bu nedenle tercih sürecinde görev alacak rehber öğretmen/psikolojik danışmanların yapacakları çalışmaların oldukça değerli olduğunu vurguladı.

Dr. Savaş CEYLAN Danışman Bilgi Siteminde (DABİS) ne gibi değişiklikler yapıldığından, sisteme yeni eklenen çalışmaların neler olduğundan, rehber öğretmen/psikolojik danışmanların bu sistemden nasıl yararlanacaklarından bahsetti.

Ardından Genel Müdürümüz, DABİS'te var olan verilerin oldukça rafine, kompakt, ön görüye göre değil de gerçekçi bilgilerden oluştuğunu bu nedenle rehber öğretmen/psikolojik danışmanların tercih sürecinde bu verilerden yararlanmaların kıymetli olduğunu ifade etti.

Sayın OTRAR, son olarak rehber öğretmen/psikolojik danışmanlardan gelen soruları bizzat cevapladı ve böyle bir çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmalarını tamamladı.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.