Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BRAILLE OKUMA VE YAZMA CİHAZI DİYARBAKIR´DA ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BULUŞTU

BRAILLE OKUMA VE YAZMA CİHAZI DİYARBAKIR´DA ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BULUŞTU

Bakanlığımız görme engelli öğrencilerimizin okuma ve yazma konusunda yaşadıkları sınırlıkları ortadan kaldırmak ve fırsat eşitliği sağlamak amacıyla yürütmekte olduğu “Braille Okuma Yazma Cihazı” dağıtımına devam ediyor.

 

Bakanlık temsilcileri, Diyarbakır İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Feysel TAŞÇIER, Millî Eğitim Müdürlüğünde görev yapan şube müdürleri, öğrenci, öğretmen ve öğrenci velilerinin katılımıyla gerçekleşen tören 5 Nisan 2019 tarihinde Diyarbakır Ali İhsan Arslan Görme Engelliler Ortaokulunda gerçekleştirildi.

 

İzmir, Ankara, Konya, Kayseri ve Şanlıurfa´dan sonra Diyarbakır´da öğrenim gören öğrencilerimiz de “Braille Okuma Yazma Cihazı” ile buluştu. Ali İhsan Arslan Görme Engelliler Ortaokulu öğrencilerinden Braille alfabesi ile okuyup yazan öğrencilerin tamamına ve çeşitli ortaöğretim kurumlarında kaynaştırma/bütünleştirme kapsamında öğrenimini sürdürmekte olan 8 öğrencimize iki günlük eğitimin ardından törenle cihazları dağıtıldı.

Dağıtımı yapılan Braille okuma ve yazma cihazı ile görme engelli öğrenciler, cihazın hafıza kartına yüklenen yüz binlerce kitabı Braille olarak okuma, cihaz üzerindeki altı tuş aracılığıyla Braille olarak not alma ve aldıkları notları saklama imkânına kavuştu. Söz konusu cihazlar, görme engelli öğrencilerin akademik hayatları ile bireysel gelişimlerini desteklemenin yanında, bilgiye Braille olarak hızlı ve daha kolay bir şekilde erişimlerini sağlayacaktır.

 

08-04-2019

08-04-201908-04-201908-04-201908-04-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.