Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BİLSEM'LERİMİZDEN TAŞINABİLİR VENTİLATÖR CİHAZI ÜRETİMİ İLE KORONAVİRÜS (COVID-19) SÜRECİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA BİR DESTEK DAHA!

BİLSEM'LERİMİZDEN TAŞINABİLİR VENTİLATÖR CİHAZI ÜRETİMİ İLE KORONAVİRÜS (COVID-19) SÜRECİNDE SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA BİR DESTEK DAHA!

Bakanlığımıza bağlı bilim ve sanat merkezlerimizce, salgınla mücadele sürecinde sağlık çalışanlarımıza destek olmak amacıyla yüz koruma siperi ve laringoskop üretimlerinden sonra taşınabilir mekanik ventilatör tasarlanmıştır. Yazılım ve donanımı da Karadeniz Ereğli Bilim ve Sanat Merkezi tarafından tasarlanan taşınabilir mekanik ventilatörün tüm parçaları yine aynı BİLSEM tarafından üretilmiştir.

Taşınabilir mekanik ventilatör; solunum cihazının olmadığı veya taşınamadığı yerlerde kullanılabilmesi için tasarlanmış bir solunum destek cihazıdır. Ayrıca üzerinde bulunan pulse-oximetre ile de nabız ve kandaki oksijen değerlerini ölçebilmektedir.

Taşınabilir olması, arduino tabanlı (açık kaynak kodlu) geliştirmeye açık olması, solunum cihazının yetmediği yerlerde, hastane koridorlarında, ambulanslarda, elektriğin olmadığı yerlerde ve hasta nakil sırasında kullanılabilir olması, bütün sağlık kuruluşlarında ve ambulanslarda bulunan "AMBU" aparatını mekanik olarak kullanılabilir hâle getirmesi, ayrıcaüzerinde bulunan pulse-oximetresensörüsayesinde kandaki nabız ve oksijen değerlerini ölçebilmesi, oksijen desteği yapılabilmesi nedeniyle aynı özelliklerde üretilen ventilatörlere göre çok daha ekonomik bir üründür.

Bununla birlikte taşınabilir mekanik ventilatör; 24V ile çalışmakta olup oksimetre ve kızılötesi LED ile algılayıcılar sayesinde kanın ışık geçirgenliğinden yararlanarak alyuvarlarda taşınan hemoglobin miktarını ölçebilmesi açısından da büyük avantajlara sahiptir.

Bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarımıza değerli çalışmalarıyla destek olan idareci ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

06-05-202006-05-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.