Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

BİLSEM ÖĞRENCİSİ, ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN UZAKTAN TAKİP CİHAZI TASARLADI

Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi, engelli öğrencilerin güvenli şekilde okula gidip gelmeleri ve velilerin bu konudaki kaygısını ortadan kaldırmak amacıyla uzaktan takip cihazı tasarladı.
BİLSEM ÖĞRENCİSİ, ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN UZAKTAN TAKİP CİHAZI TASARLADI

12. sınıf öğrencimiz Baki Miraç Polat, engelli öğrencilerin güven içinde servis araçlarına binip, okula gidip gelebilmeleri için proje geliştirmeye karar verdi.

Danışman öğretmeni Seyfullah Zorlu'dan destek alan Polat, servis kullanan engelli öğrencilerin kimseye ihtiyaç duymadan sadece parmak izini okutarak velisiyle haberleşmesini sağlamak amacıyla "Parmak İzimle Güvendeyim" adını verdiği projeyi hazırladı.

Polat, yapay zeka kullanılarak hazırladığı projeyle katıldığı TEKNOFEST yarışmasında ön elemeyi geçti, Türk Patent ve Marka Kurumuna da başvuruda bulundu.

Özellikle engelli öğrenciler için büyük bir sorun olan servisteyken aileyle haberleşme konusuna çare bulmak istediğini dile getiren Polat, "Projemizdeki amaç özel gereksinimli öğrencilerin servis kullanırken kolay şekilde ailelerine haber vermeyi sağlamak. Bu doğrultuda 3 ayda 528 satırlık kod yazarak tasarladığım cihazla servis aracı ile okul girişlerine parmak izi okuma cihazı yerleştirilecek. Öğrencinin parmak izinin velinin cep telefonu numarasıyla eşleştirildiği sistem sayesinde aileler, çocukları parmak izini okuttuğunda 'servise bindi, servisten indi, okula girdi, okuldan çıktı' şeklinde bildirimler alacak. Bu şekilde hem velinin kaygısı azalmış hem de öğrencinin nerede olduğuna dair veliler bilgi sahibi oluyor." dedi.

Bilişim Teknolojileri öğretmeni Seyfullah Zorlu da bu yıl öğrencilerle hazırladıkları 4 projeyle TEKNOFEST'e başvurduklarını ve ön elemeyi geçtiklerini ifade ederek, Baki Miraç Polat'ın geliştirdiği projenin özellikle engelli öğrenciler için son derece faydalı olabileceğini belirtti.

Bayburt BİLSEM Müdürü Aydın Doğan da merkezde devletin sunduğu imkanlarla öğrencileri ülkenin gelecek hedefleri doğrultusunda yetiştirme gayreti içerisinde olduklarını kaydetti.

İlkokul 2. sınıftan 12. sınıfa kadar proje tabanlı eğitimler verdiklerini anlatan Doğan, öğrencilerin kurumda ulusal ya da uluslararası sorunlara çözüm üretmek için projeler geliştirmeye çalıştığını belirterek, "Merkezimizde günlük hayatta işimize yarayan büyük makinelerin, ekipmanların, yazılım ve donanımların küçük birer örneğini öğrencilerimiz bu yaş seviyesinde tasarlayarak öğreniyorlar. Geleceğe daha iyi hazırlanıyorlar." ifadelerini kullandı.

BİLSEM ÖĞRENCİSİ, ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN UZAKTAN TAKİP CİHAZI TASARLADI.BİLSEM ÖĞRENCİSİ, ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN UZAKTAN TAKİP CİHAZI TASARLADI.BİLSEM ÖĞRENCİSİ, ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN UZAKTAN TAKİP CİHAZI TASARLADI.BİLSEM ÖĞRENCİSİ, ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN UZAKTAN TAKİP CİHAZI TASARLADI.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.