Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bilsem Öğrencimizden "Gaziantep Kitabelerinin Dili" Adlı Anlamlı Proje

Bilsem Öğrencimizden "Gaziantep Kitabelerinin Dili" Adlı Anlamlı Proje

Gaziantep Şahinbey Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Deniz Yıldırım; Gaziantep’in sokaklarına ve caddelerinde atalarımızdan miras kalan eserlere bir yabancı gözüyle bakıp Gaziantep’in tarihî ve kültürel mirası olan kitabelerinin,  tahrip olmadan ve kaybolmadan muhafaza edilerek gelecek kuşaklara aktarabilmesi amacıyla üzerinde çalıştığı "Gaziantep Kitabelerinin Dili" adlı projesini tamamlamıştır.

Deniz Yıldırım; proje kapsamında Gaziantep´teki cami, mescit, türbe, medrese, han, çeşme ve kaleleri inceleyerek bölgedeki yazıtları  fotoğraflarıyla eşleştirmiştir. Yazıtların Osmanlı Türkçesi ve günümüz Türkçesi ile seslendirilişini dijital ortama aktararak Gaziantep kitabelerine daha kolay ulaşılabilmesini sağlayan bir mobil uygulama ve web sitesi geliştirerek ilgililerin kullanımına sunmuştur.

Uygulama  https://play.google.com/store/apps/details?id=gaziantepkitabelerinindili.com.gaziantepkitabelerindili” adresinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Google play üzerinde yapılacak olan  “Gaziantep Kitabelerinin Dili” aramasıyla da uygulamaya ulaşmak mümkündür. Ayrıca hazırlanan “https://gaziantepinkulturelkodlari.com”  internet sitesi üzerindeki arşivde arama yapılarak  uygulamaya erişim sağlanabilmektedir.

Görme engellilerin de uygulamadan faydalanabilmeleri amacıyla seslendirmelerin otomatik olarak oynatılması sağlanmıştır. Deniz Yıldırım’ın projesi TÜBİTAK bölge sergisinde sergilenmeye değer bulunmuştur.

14-02-201914-02-201914-02-201914-02-201914-02-201914-02-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.